przez RR (2 komentarzy)

Odwołanie Zalewskiego i Kaczorowska p.o. dyrektora PCKiS

"Cyrk" Zalewski w CKiS

W iście ekspresowym tempie dokonano zmiany za sterem CKiS (obecnie PCKiS). Na ostatnim posiedzeniu Rady Powiatu (26.09.2011r.) przyjęto uchwałę o zmianie nazwy powiatowej instytucji kultury na "Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie".
Niejako przy okazji pojawił się zapis, że o ile Dyrektora powołuje Zarząd Powiatu na zasadach wynikających z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, to już jego zastępcę zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy. Do czasu powrotu radnego Kęsika z urlopu Zarząd Powiatu będzie miał zatem etatowego p.o. Dyrektora centrum, którego odwoła kiedy będzie tylko chciał.
Uchwała weszła w życie z dniem 1 października 2011r.
4 października Zarząd Powiatu Ciechanowskiego korzystając ze swoich uprawnień sprzed 3 dni (zaledwie 1 roboczy) odwołał Marka Zalewskiego ze stanowiska zastępcy dyrektora Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie ze skutkiem natychmiastowym.
Zarząd swoją decyzję umotywował "negatywną oceną wykonywania przez Pana Marka Zalewskiego obowiązków zastępcy dyrektora".
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to, co wydarzyło się 4 października nie było następstwem wcześniejszej decyzji Rady lecz kolejność decyzji i działań jest dokładnie odwrotna.
Nie zakładamy naturalnie, że decyzja Rady dająca możliwość Zarządowi Powiatu bezpośredniego odwołania pełniącego obowiązki Dyrektora CKiS Marka Zalewskiego miała taki właśnie cel. Niestety nie mogliśmy o to zapytać bezpośrednio przedstawiciela Zarządu Powiatu (jako najlepiej zorientowanej osoby w tej sprawie) pana Andrzeja Pawłowskiego, który w zarządzie jest odpowiedzialny za "kulturę", bowiem z przyczyn osobistych nie był dla mediów dostępny.
Oczywiście zapytamy jak tylko wróci do swoich obowiązków.
W tej chwili pozostaje nam jedynie snucie przypuszczeń.
Z korespondencji jaką wymieniliśmy z odwołanym Markiem Zalewskim wiemy, że decyzja o odwołaniu nie była dla niego zaskoczeniem a decyzję ta nazywa efektem knucia i działań partyjnych. Oto co Marek Zalewski napisał bezpośrednio po swoim odwołaniu:
"Witam Państwa, śpieszę poinformować Państwa, że od dzisiaj jestem wreszcie WOLNYM CZŁOWIEKIEM. Pisowski starosta knuł, knuł, przez całe 10 miesięcy wysyłając do CKiS 3 kontrole, które tylko potwierdzały moje obserwacje, jak i co się działo i dzieje w CKiS. Nie mogąc nic z tym zrobić knuł dalej, nawet zmienił Uchwałę Rady Powiatu, wprowadzając zmiany w statucie CKiS, żeby mnie wyrzucić i wyrzucił mnie z pracy z dniem dzisiejszym. Cięszę się z tego, ale chamstwa nie wybaczę..."
Jak widać w niezbyt przyjaznej atmosferze nastąpiło to "wrogie przejęcie" CKiS.
Zarząd Powiatu zarzuca Zalewskiemu brak chęci do współpracy. Ten w odpowiedzi kieruje zarzuty o upartyjnianie pod adresem Andrzeja Pawłowskiego.
Gorąco się zrobiło wokół tego odwołania.
Na najgorętszym medium dyskusyjnym naszego regionu, jakim jest niewątpliwie lokalne forum gazety wyborczej, słychać po dziś dzień głosy rozżalonych zwolenników jak i zacietrzewionych przeciwników odwołanego Marka Zalewskiego.
"nikt po nim płakać nie będzie, beznadziejny był dyrektor" tak ocenia pracę Zalewskiego w CKiS internauta podpisujący się pseudonimem ~ja
Nie pozostawią internauci również suchej nitki na obejmującej obowiązki Decyzją Zarządu Powiatu od dnia 5.10.2011r. pani Teresie Kaczorowskiej.
"Kaczorowska to początek końca kultury w PCKIS. Teraz się zacznie kaczokultura" pisze ~ee
Sporo negatywnych emocji nazbierało się wokół tej sprawy. Emocje podgrzewa też nowa szefowa PCKiS.
Jako pierwszą swoją inicjatywę Teresa Kaczorowska obrała zmianę nazwy Galerii "C". Niekwestionowane dziecko Marka Zalewskiego będzie nosić imię Bolesława Biegasa (właściwie Bolesława Biegalskiego)
Rozumiemy wyrzucanie kubka należącego do poprzednika, czy nawet niszczenie paprotek Millera, jednak zmiana nazwy galerii to dość odważna decyzja.
"Zalewski popełnił błąd w CKISZ. To nie ulega wątpliwości. Zaufał kierowcom, kierowniczce administracji i wszechmocnej Loni i poszedł na wojnę z pracownikami merytorycznymi. Czy słusznie czy nie to inna sprawa ale na pewno metody walki źle dobrane. Komisyjne otwieranie pomieszczeń, zamordyzm, podkładanie świń. To nie były dobre metody. Chciał być szeryfem a wyszedł taki mały ciechanowski Ziobro. Do tego doszły bardzo złe kontakty i fatalne traktowanie tych którzy od wielu wielu lat z CK współpracowali robiąc za nich tak naprawdę pracę. Niestety, odwołanie GO z funkcji dyrektora nie ma z tym co napisałem powyżej nic wspólnego a jest to tylko polityczna gierka. A fakt że nowa Pani dyrektor zaczyna prace od zmiany nazwy Galerii C - dziecka Zalewskiego , które stworzył od zera i chwała mu za to ( przypominam że Zalewski wniósł Galerie jako wiano do CK - wcześniej funkcjonowała niezależnie) jest czystym skur....twem i jasno określa skąd i po co pani dyrektor przyszła. Niestety na tej wojence wszyscy odbiorcy kultury przegrywają. Paradoksalnie największym wygranym jest .... dyr Kęsik. Facet który absolutnie nie nadawał się na dyrektora tej instytucji przy swoich następcach jawi się jako Piłsudski ciechanowskiej kultury. Nie cieszyłbym się jednak Panie Stanisławie z tego - nie świadczy to dobrze o Panu tylko źle o całej kulturze. Bawcie się dalej chłopcy i dziewczynki w tej politycznej piaskownicy. Wypominajcie sobie kto jest większym artystą. Wmawiajcie sobie że to ciechanowianie nie rozumieją kultury. Jeszcze chwila i się okaże że jedyna "kultura" w tym budynku będzie w nazwie instytucji."
Jak widać zamieszanie wokół PCKiS oraz samej osoby Marka Zalewskiego jeszcze się nie skończyło. Z niecierpliwością czekamy na rozwój tego "cyrku", mamy przecież najlepsze miejsca.

Wróć

Komentarze

Skomentował ...... |

Dziennikarstwo wysokiego lotu - przekopiować czyjś wpis z forum i zamieścić na portalu - bomba. Chętnie poznam odpowiedź na pytanie : po c..j w takim razie ten portal?
I tak sobie myślę ze skoro jestem autorem 1/3 tego tekstu to może 1/3 wpływu z reklam wyświetlanych przy nim tez mi przysługuje? Nie?

Skomentował śmieszny koleś |

Wynagrodzenie za pracę? a oskładkowane będzie?
A tekstu nie krytykuj koleś bo chyba zbyt przeceniasz ten przydługi cytat, sens artykułu jest gdzie indziej
oby tak dalej, dobrze idzie

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 4 i 9?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+