przez RR (0 komentarzy)

Opłaty kilkukrotnie wyższe a śmieci odbierane są rzadziej

Czysto, tanio i ekologicznie? 3 razy NIE!

Realizacja ustawy śmieciowej zaskoczyła nas wszystkich. Mimo, iż na wdrożenie stosownych przepisów było niezbyt dużo czasu, to wszystkie okoliczne gminy poradziły sobie z tym wyzwaniem bez trudu. Z całą pewnością zapracowały na premie, które z tej okazji zasilą wypłaty poszczególnych urzędników.
Powstały regulaminy utrzymania czystości i porządku w gminach, stosowne uchwały Rad gmin, zarządzenia Wójtów i Prezydentów. Wszystko jak należy.


Tu niestety pewności nie możemy mieć, dopóki zapisy w poszczególnych dokumentach nie zaczną być egzekwowane. Gdzieniegdzie wyjdą z całą pewnością braki czy niedoróbki. Ogólnie jednak zmiana po 1 lipca ma być niewątpliwie na plus. Dla mieszkańców? Dla środowiska? Dla wszystkich.
Tu też niekoniecznie.


Od startu reformy śmieciowej minęły trzy tygodnie. Czas na małe podsumowania.
Przyjrzyjmy się na początek gminie okalającej swoimi terenami miasto Ciechanów. W gminie wiejskiej, zarządzanej, niepodzielnie od wielu lat, przez wójta Marka Kiwita nie jest niestety różowo.
Przed pierwszym lipca odpady odbierane były w cyklu tygodniowym. Co tydzień mieszkańcy mieli puste kosze, śmieci porozrzucanych w okolicznych miejscowościach nie było widać.

Teraz posegregowane odpady PUK odbierać będzie co 2 miesiące.
Worki foliowe walać się będą przy drodze albo na posesjach przez minimum 7 tygodni. To znaczy poniewierały by się tyle czasu gdyby PUK nie wymyślił na to sposobu. Worki do segregacji dostarczył z nawet 3 tygodniowym opóźnieniem, co skraca zdecydowanie ten czas. Reklama nie kłamie, PUK rzeczywiście "ma rady na odpady".
Nad "tą całą segregacją" część mieszkańców zarówno Ciechanowa jak i okolicznych miejscowości zastanawia się, jak widać, dość poważnie. Zewsząd dochodzą słuchy, że przy takiej organizacji odbioru śmieci, to niesegregowanie jednak bardziej się opłaca.


W Gminie Wiejskiej Ciechanów dochodzi jeszcze jeden problem. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ciechanów, który gwarantował swoimi zapisami, że "odpady zmieszane i selektywnie zgromadzone miały być odbierane w cyklu dwutygodniowym" widać nie działa, bo śmieci (nawet te posegregowane) odbierane są z częstotliwością mniejsza niż 2 tygodnie. Wystarczy zajrzeć do Harmonogramu odbioru selektywnie zbieranych odpadów komunalnych z terenu Gminy Ciechanów w III kwartale 2013 r. by ze zdumienia przetrzeć oczy.


"Do 1 lipca odpady odbierane były co tydzień. Wszystkim pasowało. PUK zarabiał. Teraz odbierane będą co 2 miesiące. Opłata wzrosła wszystkim kilkukrotnie.
Ludzie i tak śmieci wyrzucą w lesie, bo po co ma smród w domostwie od nieodebranych śmieci się rozchodzić. Ciekawie wygląda ta troska o środowisko"- mówi pan Piotr (nazwisko do wiadomości Redakcji)


Trudno się nie zgodzić z rozżalonym mieszkańcem pobliskiej miejscowości, który do wysypiska w Woli Pawłowskiej ma niespełna kilka kilometrów.
Aż strach pomyśleć, jakie określenia na język nasuwają się innym mieszkańcom. Szczególnie że ilość dezynfekcji koszy powinna być odwrotnie proporcjonalna do częstości ich opróżniania. Niestety kosze dezynfekowane nie były już wiele lat. I zaczekać muszą ... do jesieni.


Zatem panie Piotrze, i inni mieszkańcy okolicznych miejscowości, zdecydowanie szybciej będzie jak państwo te śmieci ... na rowerkach ... raz na tydzień ... podrzucicie do Woli Pawłowskiej ... sami.
Będzie i czysto ... i tanio. A jako, że wycieczka na rowerkach to i ... proekologicznie.

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 4 i 2.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+