przez XY (0 komentarzy)

Warto być Polakiem

Dobrze być Polakiem

Sarnowa Góra, niewielka wieś w gminie Sońsk nie jest jakimś znaczącym miejscem na mapie Polski. Zwyczajna wieś, jakich jest wiele na Mazowszu.  Zapisała się ona jednak złotymi zgłoskami w historii naszego kraju, gdy jej pola, w sierpniu 1920 roku, stały się areną śmiertelnych zmagań między polską 18 Dywizją Piechoty i bolszewickimi 4 i 33 Dywizjami Strzelców.  W krwawym boju poległo ponad 800 polskich żołnierzy. Strat bolszewików nikt nie policzył.

 

Bohaterstwo i poświęcenie polskich żołnierzy zostały dostrzeżone i uhonorowane umieszczeniem na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, wśród najbardziej chwalebnym miejsc walk polskich żołnierzy, napisu: „SARNOWA GÓRA pod CIECHANOWEM 16 - 20 VIII 1920”.  Pobojowisko pod Sarnową Górą znalazło się również na liście miejsc skąd do Grobu Nieznanego Żołnierza miano przenieść bezimienne zwłoki.

 

W okresie PRL-u, z wiadomych przyczyn zarówno ta bitwa, jak i cała wojna 1920 roku była spychana w niepamięć.  Dopiero teraz i to bardzo powoli odzyskuje ona należne jej miejsce w naszej historii.  Ciężko nadrobić wieloletnie zaniedbania. Dorosłych do książek przecież się nie zagoni, by uzupełnili wiedzę. Z drugiej strony brak jest przystępnej literatury popularyzującej wiedzę o lokalnej historii. Dzieciom nikt tej wiedzy nie przekaże, bo program szkolny tego nie przewiduje, bo nauczyciele mają znikomą wiedzę, bo …

 

Na szczęście tematem zajęła się grupa pasjonatów i próbuje przywrócić tę bitwę do świadomości społecznej. Od kilku lat, przy wsparciu samorządu gminnego realizowane jest widowisko historyczne mające na celu przybliżyć przebieg bitwy i jej realia. Również i w tym roku, w niedzielę 18 sierpnia takie widowisko zostało zrealizowane. Po oficjalnych uroczystościach, po mszy polowej, po złożeniu wieńców pod pomnikiem bohaterów 18DP przeprowadzona zrobiona została rekonstrukcja historyczna kilku epizodów bitwy pod Sarnową Górą.  Jak wyglądała chyba najlepiej świadczą załączone zdjęcia. Wspaniałe widowisko, ogrom pracy organizacyjnej, a wszystko zrobili hobbyści, pasjonaci. Przyjechali z różnych zakątków kraju.   Ubrani w zakupione za własne pieniądze historyczne mundury, wyposażeni w historyczną broń dali możliwość wyobrażenia sobie jak mogła ta bitwa przebiegać.   Łatwego zadania nie mieli. Upał, spiekota, a oni biegali po polu i to w ciężkich, sukiennych mundurach.  Całe szczęście, że nikomu nic się nie stało.

 

Obraz, dźwięk jest tym, co młodemu widzowi utkwi w pamięci na całe życie, a z równym zainteresowanie widowisko oglądali również licznie zgromadzeni dorośli.   Atmosferę miejsca najlepiej chyba oddaje napis widoczny na koszulkach noszonych przez część widzów: „Warto być Polakiem”.

 

Wspaniała, patriotyczna impreza, w której udział wzięło wielu mieszkańców z grodu na Łydynią. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty, a to przecież też ciechanowianie. Nieubłagalnie nasuwa się tu pytanie: Dlaczego nie można zorganizować podobnej imprezy w samym Ciechanowie?  Jest zainteresowanie, są możliwości organizacyjne, a przede wszystkim jest wydarzenie historyczne warte upamiętnienia i upowszechnienia wiedzy o nim.  Jednak dla władz miasta Ciechanowa wydarzenia 1920 roku nie istnieją.

 

Za kalendarium ze strony Urzędu Miasta: 10 sierpnia – wakacyjna impreza; 20 sierpnia – XXI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje.

Pomiędzy tymi datami nie ma nic!

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 7 plus 4.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+