przez RR (0 komentarzy)

Bezprzewodowy internet w autobusach ZKM. A to oni tak na poważnie?

Internet po 2,80zł

Po tym jak ZKM przeszacował zysk z opracowania nowych rozkładów jazdy nie sądziłem, że podejmą się kiedykolwiek jeszcze jakichś ryzykowanych działań.
Sądziłem, że teraz ZKM będzie pierwszą miejską spółką, która liczy każdy grosz zanim go wyda.
Niestety, racjonalne gospodarowanie tej spółce jest najwidoczniej obce. Decyzja za decyzją wprawia mnie w coraz większe osłupienie.

Projekt sieci komunikacyjnej realizowany przez firmę konsultingową był fiaskiem. Za ciężkie pieniądze zlecone zewnętrznej firmie badania rynku usług przewozowych w małym, bo 45-tysięcznym Ciechanowie, były ewidentną pomyłką. Co bardziej rozgarnięty kierowca miejskich autobusów ma te potoki w małym palcu. Tylko po co robić samemu? Weźmie się "fachowców".

Dostaniemy badanie potoków pasażerskich, raporty, analizy, wręcz gotowe rozkłady.
Wtedy wystarczy tylko te ostatnie przepisać tak, by pasowały choć trochę do realiów tego miasta. I gotowe.
Zamieszanie zacząć można od rozkładów. Opublikuje się je tydzień po wprowadzeniu. Niech ludzie stoją na mrozie. To ich trochę skruszy.

Wprowadzić można dwie stawki opłat za przejazd autobusem. Żeby nie było wiadomo ile się za bilet zapłaci. Niech mieszkańcy takiego Chruszczewa choćby jeden przystanek, ale dojeżdżają na droższych biletach. No i Kiwitowi można pokazać, że granice miasta to granice wpływów. Damy jak w taksówkach - koniec strefy taniej jazdy na granicach administracyjnych miasta.

Niech i miastowi czują że płacą mniej. Zakończyć można kursy na rogatkach. O tak!
Do Marcredo nie musimy puszczać autobusów wogóle, no chyba, że się mocno upominać będą. Nie kursują przy Mrówce to i tam jeździć nie muszą.

A jak tego będzie za mało, jak nadal będą ludziska uparcie tymi autobusami jeździć?

To skrócić można trasy. Albo zlikwidować kilka. Za dwa miesiące można zmienić znowu rozkład. Operacje te można będzie powtarzać do znudzenia.

Każe się wsiadać przodem a wysiadać tyłem. Niech pokazują bilety kierowcom, oszukańcy.

Wprowadzić można też całą masę różnych biletów. Jak więcej niewiadomych to mniej zaufania do przewoźnika. My im nie ufamy to i oni nam nie muszą.

Jak to nie wystarczy, to można zrobić coś szalonego, coś takiego, czego robić może nawet nie będzie trzeba. Może to być coś, co nikomu się nie przyda. Powiedzmy że się staramy, tylko nikt tego docenić nie chce.
Kiedyś jegomość Stawicki rzucił (zakładam, że w dobrej wierze ale i niejako w formie żartu) na sesji o wifi w autobusach.

Trasy krótkie, większość pasażerów to osoby starsze. Ale jest jeszcze młodzież z tymi swoimi smartfonami i tabletami. Jak wsiądzie i co gorsza bilet kupi?
Jazda po bezdrożach miejskich tak skutecznie wytrzęsie, że nawet desperat zanim trafi palcem w ten swój 5-cio punktowy wyświetlacz, to przystanek końcowy będzie.

Jak to nie wystarczy, to się można wykazać znowu do miasta stratą i poprosić o jeszcze większe dofinansowanie. Można jeszcze oddać miastu pod opiekę przystanki, wszak usługi o charakterze powszechnym realizujemy.

Jak to nie zniechęci podróżnych do jeżdżenia autobusami to ja już nie wiem co zrobić.
Ale wiem jedno. Pomysłowość ludzka nie zna granic. Z całą pewnością możemy liczyć na kolejne pomysły racjonalizatorskie naszego ZKM.

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 7 i 1?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+