przez RR (4 komentarzy)

We wtorek 7.05 odsłonięto na budynku "krzywej hali" tablicę poświęconą Jerzemu Stanisławowi Górskiemu (1933-1989)

Jerzy Stanisław Górski

We wtorek 7.05 odsłonięto na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej tablicę poświęconą Jerzemu Stanisławowi Górskiemu (1933-1989).

Mimo upływu czasu pozostał on w pamięci wielu ciechanowian. Dla wielu pozostanie typowym "prawdziwym człowiekiem" wśród komunistów. Wszyscy wspominają go ciepło. "Nie dam o nim złego słowa powiedzieć, był porządnym człowiekiem. Zawsze działał z ludzmi i dla ludzi" - mówi drukarz z wieloletnim doświadczeniem.

 

Chociaż po działalności poligraficznej Ciechanowskiej Drukarni Akcydensowej, RSW Prasa-Książka-Ruch czy nawet ich ostatnim spadkobiercy - PWP "Gryf" S.A. nie ma już śladu, to wszyscy pamiętają, że właśnie za rządów Jerzego Górskiego poligrafia w Ciechanowie przeżywała swój rozkwit.

To właśnie wtedy zbudowano największą i najnowocześniejszą drukarnię w regionie. Tam drukowano wiele z dzieł, które nie miały szansy ukazać się drukiem nigdzie indziej. Oprócz tego, że drukował, to w wielu przypadkach również współtworzył wydawane publikacje.

Był społecznikiem, współtworzył i żywo uczestniczył w życiu kulturalnym regionu.
Przez wiele lat działał w Towarzystwie Miłośników Ziemii Ciechanowskiej, skąd odszedł do Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego. Został jego prezesem. Stamtąd został powołany w sład Narodowej Rady Kultury. Tam służył szerokiemu gronu swoim doświadczeniem i zawsze pełną zaangażowania działalnością.

"Wielka szkoda, że ciechanowski dorobek poligraficzny, między innymi Jerzego Górskiego, został bezpowrotnie zmarnowany"- mówił nam spoglądając z sentymentem na tablicę inny z pracowników Gryfu, który również osobiście znał i dobrze pamięta Jerzego Górskiego.

"Dzięki takim tablicom pozostanie chociaż pamiątka po Ciechanowie, który niegdyś przeżywał swoje lata świetności". Nie zapominajmy, że Ciechanów był wielki również dzięki pasji i staraniom takich osób jak upamiętniony we wtorek Jerzy Stanisław Górski.

 

Nic dziwnego że w odsłonięciu tablicy uczestniczył nie tylko Prezydent Waldemar Wardziński ale i wiceprezydent Cezary Chodkowski, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej Eugeniusz Sadowski, Prezes Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego Zbigniew Ptasiewicz, ksiądz prałat Eugeniusz Graczyk, przedstawiciele Rady Miasta, inni oficjele oraz spora grupa znajomych. Nie zabrakło również żony i obydwu synów oraz fundatora tablicy w osobie wiceprzewodniczącego TMZC Bernarda Grzankowskiego.

Były przemówienia, pochwały i wspomnienia. Dorobek Jerzego Stanisława Górskiego dla Ciechanowa rzeczywiście zacny. Udział w krzewieniu kultury i nauki w regionie bezapelacyjny.

Szkoda, że mimo wieloletniego wysiłku m.in. pana Górskiego zamek został skrzyżowany z akwarium a w miejsce najnowocześniejszej drukarni w regionie właśnie teraz stanie hipermarket.

Niedługo już tylko tablice przypominać nam będą o historii miasta i regionu.

Wróć

Komentarze

Skomentował Tadeusz |

To jest człowiek, który prawdziwie na taką tablicę zasłużył

Skomentował marek zalewski |

Piękne dzieło ojca kontynuuje syn Mariusz Górski z małżonką prowadząc własną drukarnię <DRUK_SERWIS>. Jest to jedna z najnowocześniejszych drukarni w Polsce.

Skomentował Alfred jr. |

to teraz komuniści dostają swoje pomniki?
nie po to walczyliśmy tyle lat z komunizmem by teraz im pomniki stawiać

Odpowiedział RR

Chwilę się wahaliśmy czy uczynić zadość żądaniom usunięcia tego komentarza.

Górę jednak wzięła chęć odpowiedzi.

Cała redakcja zgodnie (co raczej niezbyt częste) opowiedziała się w efekcie za pozostawieniem ale nie bez odpowiedzi

Co niniejszym czynię.

Uhonorowany tablicą pamiątkową Jerzy Stanisław Górski żył w czasach o których część z nas nie ma zbyt wielkiego pojęcia. Aby żyć i działać trzeba było się umieć odnaleźć. Pan Jerzy to potrafił. Mimo, iż opowiedział się po stronie tego, jakże łatwo krytykowanego dzisiaj, ustroju, to w każdej chwili swojego życia pozostał człowiekiem. Najlepiej jego działania określa wypowiedź jednego z przyjaciół, którzy go znali bardzo długo "działał z ludźmi i dla ludzi".

Jeśli dla kogoś fakt przynależności do PZPR jest wystarczający do potępienia człowieka, to proponujemy przyjrzeć się biografiom wielu z aktywnych obecnie nie tylko polityków ale i działaczy samorządowych. Wcale nie trzeba daleko szukać.

W naszym odczuciu, a piszę w imieniu całej redakcji, tablica pamiątkowa to zdecydowanie zbyt mało by oddać wszystkie zasługi Jerzego Stanisława Górskiego dla ziemii ciechanowskiej.

Skomentował Andrzej |

Pracowawałem w Gryfie w latach 2007-2008 i rzeczywiście można tam było przesiąknąć legendą Pana Górskiego.

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 3 i 4?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to: