przez RR (0 komentarzy)

Koncerty na najwyższym poziomie

Koncertowa niedziela

Czerwcowa ciepła niedziela była idealną okazją by odpocząć. Można było wyjechać na łono natury, urządzić spotkanie z rodziną bądź znajomymi, można było również udać się na koncert. W minioną niedzielę mieszkańcy naszego powiatu i turyści mogli udać się do Opinogóry by wysłuchać koncertu w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie wystąpił duet Marcin Dominik Głuch (fortepian) i Piotr Wysocki (saksofon), mieli również możliwość wysłuchania koncertu ciechanowskiego chóru Sine Nomine. Wystąpił on w kościołach parafialnych w Grudusku i Sońsku z koncertem Muzyka świata.
 
Chórzyści oprawili uroczyście msze święte wykonując poszczególne fragmenty liturgiczne mszy samego mistrza Mozarta. Było to swego rodzaju preludium do koncertu, jaki przygotował zespół dyrygowany przez Joannę Makijonko, która od kilku lat dba o to, by poziom chóru był na najwyższym poziomie. W koncercie zatytułowanym Muzyka świata, Sine Nomine zaprezentował utwory religijne i popularne. Zakres geograficzny utworów obejmował Europę, Afrykę i Amerykę. W koncercie pojawiły się utwory negro spirituals, fragmenty musicalu West Side Story, utwory Beatlesów i inne.

Jak podkreślali słuchacze, którzy rozmawiali z naszym reporterem, wysłuchanie koncertu muzyki na żywo z akompaniamentem fortepianu w kościele, którego akustyka pomaga artystom, a nie utrudnia pracę, jest przyjemnością, której nie doświadcza się często. Zwłaszcza biorąc pod uwagę poziom muzyki, która towarzyszy nam najczęściej w radiu, czy na koncertach masowych. Jest to muzyka elektroniczna, popularna, masowa, która często tworzona jest przez przypadkowe osoby.

Chór Sine Nomine (łac. Bez nazwy) istnieje już ponad 10 lat. Działa przy wsparciu Stowarzyszenia Ciechanowskie Forum Muzyczne Sine Nomine przy Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Chór koncertował w Polsce i poza jej granicami zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jego członkami się zarówno profesjonalni muzycy, jak i amatorzy. Dyrygentką chóru jest Joanna Makijonko, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Ciechanowie, w składzie chóru są również nauczyciele mławskiej i ciechanowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Niedzielne koncerty sfinansowane były ze środków Powiatu Ciechanowskiego.
Organizatorem koncertów jest Stowarzyszenie Ciechanowskie Forum Muzyczne Sine Nomine przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Ciechanowie.

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 2 i 6?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+