Konkurs "na Renatkę"? - 06-400.pl Ciechanów informacje aktualności
Aktualność lokalna

Konkurs "na Renatkę"?

RR 2

Po tym jak przez Sejm przeszedł, niczym przysłowiowa burza, poselski projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych blady strach mógł paść na jednego z bliskich współpracowników prezydenta Ciechanowa, Krzysztofa Kosińskiego. Mowa o Renatce, czyli Renacie Jeziółkowskiej. Tak zdrobniale nazywana jest w naszym środowisku, naszym, bo - dziennikarskim.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych zakłada bowiem likwidację tzw. gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym. Mają zostać zlikwidowane działające przy wójtach, burmistrzach, prezydentach miast, starostach i marszałkach województwa wszystkie tworzone poza oficjalnym, konkursowym, naborem stołki. Zniknąć mają stanowiska asystentów i doradców, które funkcjonują bodaj od 2009 r. Chociaż nie ma w ciechanowskim magistracie, przynajmniej oficjalnie, biura politycznego, to Krzysztof Kosiński skorzystał z tej formuły zatrudniając na początku swojej kadencji w samorządzie tzw. asystentkę. Powierzył jej funkcję rzecznika prasowego, omijając w ten sposób wymóg przeprowadzenia konkursu na stanowisko urzędnicze. Dzięki takiemu posunięciu mógł osobie, którą chciał zatrudnić na tym stanowisku, również niemal dowolnie, ustalić wynagrodzenie. I ustalił.

Obejmując funkcję rzecznika prasowego Renata Jeziółkowska otrzymała od prezydenta 4 000 zł brutto. Strony ustaliły wtedy zgodnie, że będzie istniała możliwość rozwiązania umowy o pracę za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Przyda się ten tryb wypowiedzenia, bowiem 19. września rozpoczęła się w Urzędzie Miasta Ciechanów procedura naboru na nowe stanowisko urzędnicze. Jak głosił komunikat chodziło o stanowisko Inspektora w Wydziale Kontaktów Społecznych (wynagrodzenie od 1920 do 4500zł brutto). To zostało już kolejnego dnia zmienione. Stanęło na stanowisku podinspektora. Wynagrodzenie niewiele mniejsze, bo od 1880 do 4000zł brutto, czyli z górną granicą w wysokości dokładnie takiej, jakie wynagrodzenie na starcie dostała pani Renata, zatrudniana poza konkursem przez swojego ówczesnego kolegę obejmującego fotel Prezydenta Ciechanowa.

Czy miało na to wpływ duże zainteresowanie ogłoszonym konkursem? Tego nie wiemy.

Czy w ostatnim czasie zwiększyła się ilość pracy w Wydziale Kontaktów Społecznych, powodując potrzebę zwiększenia zatrudnienia? Wychodzi na to, że nie. Tak przynajmniej wynika z informacji z samego WKS. Jak twierdzi pani Kierownik Wydziału, Bożena Żywiecka, pracy w tym Wydziale zawsze mają dużo. - Pracy mamy tyle, ile jej sobie same zorganizujemy - skomentowała pytania o chęć zatrudnienia dodatkowej osoby.

Na konkurs na to stanowisko urzędnicze wpłynęło 14 zgłoszeń. Oczywiście jest wśród nich zgłoszenie obecnej rzecznik ciechanowskiego ratusza, Renaty Jeziółkowskiej. I nie ma się co dziwić, wszak dokumentacja konkursowa zdaje się być, jak to się zwykło kiedyś mawiać, "wypisz-wymaluj" Renata Jeziółkowska:

1. opracowanie i realizacja strategii promocji miasta, 2. opracowanie i dystrybucja wydawnictwa oraz materiałów reklamowych i informacyjnych, 3. tworzenie mechanizmów dialogu obywatelskiego i konsultacji społecznych, 4. opracowanie kalendarza imprez kulturalnych, sportowych i społecznych, 5. prowadzenie polityki informacyjnej Urzędu Miasta, 6. współpraca z mediami, gromadzenie i udostępnianie informacji dotyczących funkcjonowania administracji miejskiej i instytucji podległych, 7. sporządzanie odpowiedzi i wyjaśnień w trybie dostępu do informacji publicznej, 8. redagowanie Gazety Samorządu Miasta Ciechanów, 9. redagowanie strony internetowej Urzędu.

Informacji, by konkurs rozpisany był pod konkretną osobę nie potwierdza też Sekretarz Miasta, Marcin Burchacki. O konkursie niewiele wie, bo, jak twierdzi, w tym procesie nie uczestniczy. Zastanawiające to, bowiem zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym, to właśnie Sekretarz Miasta sprawuje nadzór nad organizacją w Urzędzie Miasta. Jak widać jedynie prezydent chce mieć wpływ na to kto pełnić będzie obowiązki dotychczas wypełniane przez panią Renatę. Oby się nie okazało, że wynik konkursu kogoś zaskoczy.

Chociaż umowy osób zatrudnionych w samorządach na stanowiskach doradców i asystentów, mają ulec rozwiązaniu 14 dni od wejścia w życie nowelizacji wspominanej wcześniej ustawy, a nie ma ona jeszcze podpisu prezydenta, to procedura zatrudnienia na stanowisku asyst... WRÓĆ! podinspektora w Wydziale Kadzenia Szef... STOP! Chciałem powiedzieć "w Wydziale Kontaktów Społecznych". Procedura zatrudnienia pracownika w urzędzie trochę trwa. Trzeba odrzucić kandydatury nie spełniające wymogów formalnych. Potem trzeba przeprowadzić test i/lub rozmowy kwalifikacyjne. Dopiero na podstawie wyników takiej rekrutacji komisja typuje prezydentowi osoby, które ten zatrudnia. Co się zmieni, gdy już nowa Renatka zajmie stanowisko urzędnicze? A podlegać będzie, przynajmniej formalnie, pod II Zastępcę Prezydenta, Annę Żebrowską. Tak. W ramach powierzonych zadań nad działalnością wydziałów i równorzędnych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta WKS podlega bezpośrednio pod Annę Żebrowską.

Czy jest zatem choć mała szansa, by w oficjalnych komunikatach płynących z Urzędu Miasta Ciechanów znalazł się ktoś inny niż nasz narcy... Wróć!, ktoś inny niż prezydent? Szczerze wątpię. Historia uczy, że nie po to się organizuje konkursy, żeby je wygrywali ludzie z przypadku. No chyba, że poziom kandydatów będzie tak wyrównany, że prezydent wpadnie na pomysł zatrudnienia kilku osób. Bo jedno nazwisko zwycięzcy tego konkursu chyba już wszyscy znamy.

Wróć

Dodaj komentarz

Skomentował np |

alez cie kolezko boli ten prezydent, normalnie fatalne zauroczenie :) Naset juz troche smieszny jestes w tym nieustajacym ujadaniu niskich lotow :)

Odpowiedział RR

Dziękujemy za ten przejaw nieodpartej chęci wypowiedzenia własnego zdania, nawet jak się nie ma nic do powiedzenia w temacie.
Próbuj "kolezko" może trochę myśleć zanim zaczniesz komentować, bo robisz wielką krzywdę panu prezydentowi. Jeśli w społeczeństwie utrwali się przekaz, że stać go tylko na takich obrońców, to nie będzie dla niego zbyt korzystne.
Polecam uwadze cytat z kardynała Richelieu

"Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo."
Po "naszemu" to będzie mniej więcej szło: Boże, chroń mnie od przyjaciół, bo z wrogami sobie poradzę sam.

Skomentował Andrzej Ordak |

Witam. Myślę,że w ciechanowskich urzędach takich ustawionych przetargów jest pewnie około 60 - 70 %. Wystarczy poczytać sobie wymagania dla przyszłych urzędników i zwracać uwagę na te dziwne, a jest ich sporo. Bez znajomości w Ciechanowie to można sobie co najwyżej buty pucować :-)
Pozdrawiam