przez XY (1 komentarzy)

PKS Ciechanów

Przeprowadzona w 2010 roku, za czasów rządu Platformy Obywatelskiej, prywatyzacja ciechanowskiego Przedsiębiorstwa komunikacji Samochodowej zakończyła się kompletną klapą. Po 7 latach izraelska firma Mobilis, która przejęła majątek PKS ogłosiła, że kończy działalność i mieszkańcy powiatu ciechanowskiego pozostaną bez komunikacji zbiorowej. Problem mają jednak nie tylko mieszkańcy, ale i samorządowcy.

Zgodnie z ustawami o samorządzie wojewódzkim, powiatowym i gminnym to samorządy odpowiadają za zorganizowanie takiego transportu. W mieście problem mamy rozwiązany, gdyż funkcjonuje miejska spółka ZKM, na szczeblu wojewódzkim mamy zapewnioną komunikację kolejową (Koleje Mazowieckie). Na szczeblu powiatowym brak było jednak pomysłu, jak wyjść z impasu. Na ogłoszenia nie odpowiedział żaden przedsiębiorca, któremu opłacałoby się zorganizować regularne kursy, choćby pomiędzy siedzibami gmin i Ciechanowem.
Problem był szeroko dyskutowany, spotkania organizowali nawet parlamentarzyści z PiS, którzy nie są fachowcami w temacie transportu, ale na lansie się znają. Spotykali się, dyskutowali, ale efektów nie było widać.

Na szczęście dobry pomysł na załatanie transportowej dziury pojawił się w ciechanowskim ratuszu. Nigdzie nie jest napisane, że transport ma być autobusowy. On po prostu ma być, a najlepiej jakby był ekologiczny. Wystarczy kreatywnie czytać ustawy i zawsze coś się wymyśli.

W ogólnym zarysie pomysł polega na zorganizowaniu sieci wypożyczalni rowerów. Ciechanów ma już taki plan, a wypożyczalnia ma być ulokowana m.in. przy dworcu PKP, czyli w dogodnym miejscu do przesiadania się na transport zarówno miejski, jak i kolejowy. Podpisana umowa na przebudowę ulicy Kąckiej zagwarantuje transport rowerowy do gminy Opinogóra Górna.

Kryzys skłonił samorząd wojewódzki do wysupłania pieniążków i na podobnej zasadzie powstanie ścieżka rowerowa z Ciechanowa poprzez Chruszczewo i Grzybowo do Regimina. Umowa ma być podpisana w ciechanowskim ratuszu jeszcze w kwietniu tego roku. Do Sońska zostanie przedłużona ścieżka biegnąca ulicą Sońską, co zostanie zrealizowane ze środków powiatowych.

Poważniejszych uzgodnień wymagają ścieżki biegnące do pozostałych gmin powiatu. Tu uzgodnienia muszą zapaść na szczeblu krajowym, gdyż drogi do Ojrzenia, Glinojecka i Gołymina pozostają w zarządzie GDDKiA.

Pomysł zacny, można powiedzieć rewolucyjny i chyba jeszcze nigdzie nie zrealizowany na terenie całej Unii Europejskiej.

Pozostaje jednak nierozwiązany problem dojazdu osób starszych i dzieci. Chyba nikt z naszych włodarzy nie oczekuje, że dziadkowie czy niemowlaki masowo będą wsiadać na rowery, by dojechać do Ciechanowa. Rzuconego w kuluarach pomysłu zakupu wózków rowerowych nie traktowałbym poważnie. Jeśli mogę coś zaproponować naszym włodarzom, to pojazdy typu Melex. W produkcji są zarówno pojazdy 6, jak i 8-osobowe. W przypadku połączenia z przyczepką dają nawet pojazd 14-osobowy, co śmiało zapewniłoby wszelkie potrzeby transportowe. Najważniejszym jest fakt, że jest to pojazd elektryczny, czyli w pełni ekologiczny i na jego zakup uzyska się dofinansowanie unijne.

Mieszkańców zapewne zainteresuje fakt, że samorządowcy zapowiedzieli powołanie wspólnej spółki zarządzającej transportem rowerowym na terenie powiatu. Robocza nazwa to Powiatowa Komunikacja Samorządowa w Ciechanowie, czyli znowu będzie PKS!

Aktualizacja

Temat likwidacji ciechanowskiego PKS to nie powód do śmiechu dla nas, korzystających z usług. Zaproponowany w tekście sposób rozwiązania problemu chyba już nakłonił władze samorządowe do większej kreatywności.
Pamiętajcie tylko, żeby nie korzystać z tych rad 1:1.
Prima Aprilis drodzy samorządowcy.

Wróć

Komentarze

Skomentował Chętnie bym podał ale nie będę brał udziału w szopce |

Czy nie da stworzyć w tym kraju mediów które są politycznie obojętne? Widzę, że 06-400.pl jest nowym tworem. Widzę je pierwszy raz. I po przeczytaniu jednego artykułu jestem tutaj po raz ostatni.
Dokładnie dwa zdania o tym zadecydowały. "Problem był szeroko dyskutowany, spotkania organizowali nawet parlamentarzyści z PiS, którzy nie są fachowcami w temacie transportu, ale na lansie się znają. Spotykali się, dyskutowali, ale efektów nie było widać."

I nie dlatego, że jestem fanem PIS, bo nie jestem. Nie jestem też fanem PO ani Korwina, Kukiza czy kogokolwiek innego. Jestem młodym człowiekiem, który chce żyć w Państwie w którym ludzie przynajmniej potrafią rozmawiać. Bo gdy zaczną rozmawiać to mogą dojść to jakiś całkiem fajnych kompromisów.

Dziś brakuje rozmowy. I nie dotyczy to tylko PiS. Za rządów PO też nikt nie potrafił rozmawiać.

Zamiast rozmowy mamy pseudo media, które w rzeczywistości są narzędziami politycznymi. Takie zabiegi manipulacji jakie nawet państwo stosujecie w powyżej porzytoczonym fragmencie to (bardzo brzydkie słowo). Chociaż w sumie możecie mieć czyste sumienia bo wszystkie media w Polsce to robią. Taki jest standard w naszym kraju i chyba trzeba to zaakceptować, bo co innego można zrobić? Zniżyć do poziomu propolitycznych osób organizować parady, tapetować pocztówkami ściany instytucji publicznych, organizować co miesieczne rocznice, blokować możliwość głosowania w sejmie? Za dużo tej farsy.
Jedyne co mnie cieszy to, że jest bardzo dużo ludzi z mojego pokolenia, których to wszystko męczy tak bardzo jak mnie. Istnieje chociaż kilka procent szans, że za jakiś rządzący znowu zaczną rozmawiać.

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 9 plus 1.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+