przez XY (0 komentarzy)

Rocznica rocznicy nierówna

Podwójne standardy

Z zaciekawieniem i wściekłością obejrzałem zamieszczony na stronie CiechTiVi.pl reportaż Marka Szyperskiego z odsłonięcia tablicy ku czci żołnierzy ZWZ i AK powieszonych 70 lat na dziedzińcu ciechanowskiego zamku. Reportaż ciekawy, a moją wściekłość wywołał brak jakiejkolwiek informacji o tej uroczystości i to zarówno na stronie Urzędu miasta, jak i Starostwa. Widocznie obecność moja, jak i wielu innych ciechanowian nie była wskazana.

Chyba nie tylko moja skromna persona została pominięta.  Wśród zaproszonych gości zabrakło przedstawicieli Przasnysza, Pułtuska oraz gminy Opinogóra, a to stamtąd pochodzili pomordowani przez hitlerowskiego okupanta i z tamtymi miejscowościami byli związani. Dobrze, że chociaż był przedstawiciel gminy Grudusk skąd pochodził Jurecki.

Do wściekłości doprowadził mnie jeszcze jeden aspekt tej uroczystości. Została zorganizowana z pompą, udział w niej wzięli wszyscy miejscowi notable, a została zorganizowana z okazji 70 rocznicy śmierci żołnierzy podziemia. Nie to jednak doprowadziło mnie do furii, ale fakt, że dopiero co przypadała również 70 rocznica. Rocznica tragedii jaka dotknęła 30% mieszkańców Ciechanowa, którzy jak bydło zostali wywiezieni na rzeź. Ich pamięci nie upamiętnił prezydent Wardziński, starosta Morawski. Dla nich ani miasto, ani TMZC nie ufundowało choćby skromnej tablicy. Nic nie upamiętnia też pamięci 68 pomordowanych w szpitalu, czy ofiar egzekucji na ciechanowskim rynku i również na dziedzińcu zamku.

 

Dla przypomnienia za www.sztetl.org.pl

„Na dziedzińcu zamku powieszeni zostali: Mordechaj Apel, Szmul Jakub Pazdziorek, Józef Sztyfenholc i Kelman Bergeber. W dn. 3 września odbyła się kolejna publiczna egzekucja. Powieszono Józefa Frydmana i Izraela Klenica. Z rozkazu szefa miejscowej policji niemieckiej Meinera syn Klenica musiał powiesić własnego ojca. Syn odmówił. Meiner zagroził, że jeśli tego nie uczyni zginie cała rodzina i inni Żydzi. Ojciec błagał syna by go zabił. Na egzekucję spędzono Żydów z całego Ciechanowa. Dzieci patrzyły, jak wieszano ich ojców. Nikt nie mógł płakać pod groźbą kary śmierci”.

To również byli obywatele polscy i oni także ponieśli męczeńską śmierć z ręki hitlerowskiego okupanta.

Czyżby w Ciechanowie stosowano podwójne standardy i obywatele polscy wyznania rzymsko-katolickiego warci są upamiętnienia, a obywatele wyznania mojżeszowego nie?

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 3 i 7?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+