przez XY (2 komentarzy)

W samochód osobowy wbił się autobus

Poważny wypadek kontra niepoważni kierowcy

Dzisiaj na drodze nr 50, tuż za zjazdem na popularny wśród ciechanowian „skrót” do Warszawy doszło do poważnego wypadku samochodowego. W samochód osobowy wiozący cztery osoby wbił się autobus z dziećmi w wieku szkolnym. Oba pojazdy jechały w kierunku Płońska. Samochód osobowy zalazł się w rowie z prawej strony drogi. Autobus z lewej. Poważne obrażenia odniosły cztery osoby znajdujące się w samochodzie osobowym. Pasażerowie autobusu wyszli z tego z niewielkimi potłuczeniami i jedynie dwie dziewczynki wymagały pomocy lekarskiej na miejscu. Szczegóły zdarzenia wyjaśnia policja.

Na tym można by zakończyć krótką informację z przebiegu zdarzenia, gdyby nie to, że znalazłem się na miejscu zdarzenia, tuż po wypadku, jeszcze przed przyjazdem służb ratowniczych i chciałbym się podzielić własnymi spostrzeżeniami, a te niestety nie są zbyt optymistyczne. Na miejscu zatrzymało się kilku odpowiedzialnych kierowców, zawiadomiono służby ratunkowe, jednak dla wielu innych obowiązek udzielania pomocy ofiarom wypadku jest rzeczą nieznaną.

Szczególnym chamstwem wykazał się kierowca ciężarówki na warszawskich numerach, który praktycznie na siłę wymusił przejazd. Kolejny mądrala na moment zatrzymał się obok rozbitego samochodu, w którym wciąż były uwięzione ciężko ranne osoby i „doradził” by odłączyć akumulator. Przejeżdżający kierowcy stwarzali zagrożenie zarówno dla osób próbujących udzielić pomocy, jak i dla dzieci, które trzeba było ewakuować z rozbitego autobusu.

Na szczęście udało się zatrzymać ruch i tutaj duże słowa uznania należą się młodemu chłopakowi w koszulce w paski, który skutecznie blokował nadjeżdżające od strony Ciechanowa samochody. Przyjęte zadanie kontynuował również po przyjeździe służb ratowniczych, aż został zmieniony przez jednego z ratowników. Jako jeden z niewielu wykazał się wzorową postawą i odpowiedzialnością.

Dużo gorzej wypadli panowie, którzy wpadli na pomysł by uwalniać zakleszczonych w rozbitym samochodzie pasażerów. Na szczęście nie udało im się to i ranni nie doznali dodatkowych obrażeń. Na miejscu zdarzenia znalazł się również kompletny bałwan, bo jak inaczej można nazwać osobę, która przy rozbitym, dymiącym samochodzie, w którym wciąż znajdują się ciężko ranne ofiary wypadku wyciąga papierosa, sięga po zapałki? Na szczęście nie udało mu się niecnego zamiaru wprowadzić w czyn – w niewybrednych słowach usłyszał polecenie opuszczenia miejsca zdarzenia.

Na miejscu wypadku, jako pierwsi pojawili się strażacy i przy użyciu specjalistycznego sprzętu rozpoczęli wyciąganie rannych z rozbitego samochodu. Wkrótce po nich nadjechały karetka pogotowia i radiowóz policji. Później nadjechały kolejne dwie karetki. Ściągnięto śmigłowiec, którym ewakuowano jednego z rannych. W momencie mojego odjazdu z miejsca wypadku na miejsce podstawiony był już autobus szkolny, by zabrać dzieci z rozbitego autobusu. Sytuacja była już pod pełną kontrolą.

Tym razem obyło się bez ofiar śmiertelnych. Jedynie dzięki niesamowitemu szczęściu nie ma poważnych ofiar wśród jadących autobusem dzieci. Gratulacje dla służb ratunkowych, które stanęły na wysokości zadania. Zadział również system reagowania kryzysowego. Duże gratulacje dla strażaków-ochotników. Dla rannych i poszkodowanych życzenia powrotu do zdrowia. Osobom, które nie udzieliły pomocy życzę, by sami nigdy nie musieli oczekiwać takiej pomocy.

Budzi się jednak refleksja czy można coś zrobić, by nauczyć naszych rodaków jak należy się zachować na miejscu wypadku? Jak udzielić pomocy by była ona skuteczna? Te pytania kieruję do ciechanowskich władz i naszych służb ratunkowych. Może zamiast marnowania pieniędzy na publiczne występy dawno przebrzmiałej gwiazdy zorganizować kursy pierwszej pomocy, może publiczny pokaz działania służb ratunkowych?

Wróć

Komentarze

Skomentował henryk |

No ten artykulik to dopiero demagogia. A autor co robił, może się pochwali! Powiem więcej ile można nakarmić głodnych dzieci za pieniądze wydane na "przebrzmiałą gwiazdę"? A gdyby nie budował obwodnicy, to pewnie wszystkie dzieci byłyby w mieście najedzone, a gdyby jeszcze nie zrobil pl.JPII i Warszawskiej to już wszyscy byśmy byli najedzeni. Porażka!

Odpowiedział RR

Może najpierw zerknij człowieczku do słownika pod hasło "demagogia" to unikniesz kompromitacji.

Jeśli nie dostrzegasz problemu jaki porusza ten "artykulik" to cóż ja mogę Ci powiedzieć ... obyś nie musiał doświadczać go na własnej skórze.

Czy Ty naprawdę uważasz, że społeczeństwo naszego miasta (na przestrzeni kraju wcale nie jest lepiej) potrafi, już nie tyle nawet pomagać, co chociaż nie szkodzić podczas wypadków?

Ja rozumiem, że bronisz na siłę podważanego sensu takiego a nie innego wydatkowania publicznych pieniędzy. Takimi argumentami poprostu się błaźnisz.

Jeśli dodatkowo na jednej szali stawiasz też koncert rozrywkowy i poprawę infrastruktury to w tym swoim zaślepionym ataku wykazujesz się kompletną ignorancją i nieznajomością tematu. Tak czy inaczej - błaźnisz się po wielokroć. Albo zacznij pisać na temat albo lepiej "skończ waść i wstydu oszczędź".

Skomentował olo12354@buziaczek.pl |

Widzę, że RR nic nie zrozumiał z komentarza henryka. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi. No i nie ładnie tak atakować. Jak masz inne zdanie to się "blaźnisz człowieczku".

Odpowiedział RR

Panie adwokacie i piewco zrozumienia inaczej myślących!

Czyżbyś Ty chciał wyjaśnić swoje znaczenie słowa demagogia?

Nie ważne co, o czym i jak napisać. Ważne, że pojawia się, choćby w jednym zdaniu, propozycja innego zagospodarowania publicznych pieniędzy. Jeden zwrot "koncert przebrzmiałej gwiazdy" potrafi ugodzić tak mocno w dumne z osiągnięć piersi, że sens całego artykułu wypacza.

To kolejny komentarz, który sedno sprawy omija równie szerokim łukiem, jak pętla miejska znaczenie słowa obwodnica. :)

Dlaczego, jeden z drugim, nie odniesiecie się do tematyki?

Dla ułatwienia przypomnę: nieumiejętność zachowania się świadków wypadku w takiej sytuacji.

W takim temacie macie coś do powiedzenia, czy raczej wolicie brać usilnie w obronę nadszarpnięty, na własne życzenie zresztą, autorytet, wyimaginowanego (niestety) już tylko, majestatu.

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 5 plus 4.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+