przez XY (19 komentarzy)

Nie wiem, jaki jest poziom nauczania w liceach PUL-u. Na szczęście nie mnie to oceniać.

Tatusiu, zrób, żeby słoniki biegały

W piątek na placu Jana Pawła II odbyło się przyrzeczenie klas pierwszych liceów mundurowych Płockiego Uniwersytetu Ludowego. W uroczystości wzięły udział klasy liceów z Gostynina, Kutna, Płocka, Lipna, Sierpca, Wołomina i Ciechanowa. To duża grupa młodzieży w mundurach.
O szczegółach przebiegu uroczystości poinformują zapewne inne ciechanowskie media. Dowiemy się jak to fajnie było, kto przemawiał, kto klaskał itd. itp.
Ja chciałbym się podzielić własnymi odczuciami. Te niestety nie są zbyt pozytywne.

Na placu znalazłem się długo przed rozpoczęciem uroczystości. Miałem dlatego wyjątkową okazję obserwowania przygotowań, że tak powiem, od kuchni.
Około 10:00 na plac wmaszerowała młodzież. Wmaszerowała - to może zbyt dużo powiedziane, bo, mimo widocznych starań młodych ludzi, bardziej wyglądało to na epidemię pląsawicy.
Kazano młodzieży maszerować w szyku i to publicznie, ale nikt nie zatroszczył się o to, by ich do tego właściwie przygotować.
Później było jeszcze ciekawiej.
Kilkukrotnie na „komendę”, a w rzeczywistości gwizdnięcie młodzież leciała na złamanie karku by ułożyć matę.
Odbyły się kilkukrotne próby czegoś, co w założeniach miało być defiladą, a u postronnych gapiów wywoływało uśmiechy politowania i złośliwe komentarze.
Młodzi ludzie byli ganiani w tę i we w tę. Mnie nieustannie na myśl przychodził stary wojskowy dowcip:

Synek do tatusia: - Tatusiu! Zrób, żeby słoniki biegały.
- Syneczku, słoniki są zmęczone.
- Tatusiu! Błagam! Zrób, żeby słoniki biegały.
- Syneczku, słoniki są naprawdę bardzo zmęczone. Cały dzień biegały na twoją prośbę.
- Tatusiu proszę! Proszę ostatni raz.
- No dobra, ale na dzisiaj ostatni raz, bo słoniki padną!  Kooompaniaaaaa! Maski włóż! Wokół poligonu biegiem maaarsz!

Słoniki biegały, co prawda bez masek, ale do utraty tchu. Synka nie było widać. Za tatusia robiło kilku ubranych po cywilnemu panów (nauczycieli?).  Trochę to głupio wygląda jak, bądź co bądź umundurowanymi młodymi ludźmi, komenderują cywile. Jeszcze gorzej wygląda jak rozmawiają z łapami w kieszeniach, jak instruują machając rękoma.
Na szczęście, na samą uroczystość dwóch z nich przebrało się w mundury oficerów Sił Powietrznych. Niestety, ale w ślad za tym nie nastąpiła zmiana zachowania. W dalszym ciągu nerwowość, machanie rękoma.
Jak to wyglądało w rzeczywistości czytelnicy mogą się przekonać oglądając załączone zdjęcia.
Przecież jak mówi chińskie przysłowie - „Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”.

Nie wiem, jaki jest poziom nauczania w liceach PUL-u. Na szczęście nie mnie to oceniać. Natomiast to, co miałem okazję zobaczyć, jako pokaz ich umiejętności w zakresie żołnierskiego abecadła jest ... żenujące. W żaden sposób nie mogę za to winić tych młodych ludzi, którzy z zaangażowaniem wykonywali bzdurne komendy swoich ‘wychowawców”.
Ci młodzi chłopcy i dziewczęta bardzo się starali. Niestety, ale nikt nie nauczył ich tego, co mieli publicznie prezentować. Narażono młodzież na kpiny, a to jest jeden z największych grzechów, jakie może popełnić wychowawca. Czy będzie refleksja? Zobaczymy. Liceum takie w Ciechanowie działa nie pierwszy przecież rok.

Do władz miasta mam za to prośbę, by zwrócić większą uwagę na to jak traktowane są flagi. Rozumiem, że przed taką uroczystością trzeba było je wymienić przed ratuszem. Stare były przecież lekko wypłowiałe i zwyczajnie brudne.
Wypadałoby je jednak traktować z szacunkiem. Wytarcie flagą unijną bruku jakoś ścierpię. Gdy to samo jest robione z flagą miejską jeszcze to zdzierżę. Gdy jednak taki brak szacunku spotyka polską flagę państwową nie będę siedzieć spokojnie.

 

 

Aktualizacja 15.10.2013 05:21:09

Zastanawiałem się czy i jak odpowiedzieć młodym ludziom, którzy na mój tekst wylali wiadro pomyj. Co niektórzy nawet posunęli się do czegoś z pogranicza gróźb.

Obawiam się, że oprócz podniesionych w artykule braków w wyszkoleniu wojskowym mamy do czynienia również z kłopotami wynikającymi z braków w umiejętności czytania. Tak, czytania ze zrozumieniem. Proponuję wziąć dwa głębsze oddechy, powoli wypuścić powietrze i już na spokojnie przeczytać kolejny raz tekst.
Oczekuję na przemyślane, a przede wszystkim rzeczowe komentarze.
Zostaliście wystawieni na kpiny, ale nie ma w tym żadnej waszej winy. Kazano wam robić to, o czym nie macie zielonego pojęcia. Owszem staraliście się (zostało to podkreślone w artykule). Ze swej strony dołożyliście wszelkich starań, lecz dobre chęci to za mało. Sformułowałem w artykule zarzuty wobec waszych „wychowawców” i podtrzymuję je, co do ostatniego przecinka.

Ku refleksji, przytoczę porównanie, jakiego użyłem w rozmowie z mamą jednego z was. Pokazano wam fortepian, jeszcze nie wiecie jak naciskać klawisze, a kazano wam grać koncert.

Umiejętność przyjęcia krytyki jest cechą ludzi dorosłych. Wy powoli wkraczacie w ten wiek i być może jest to czas by spojrzeć na siebie trochę z boku.

Na specjalną odpowiedź zasługuje za to wypowiedź pana Wiśniewskiego. Oczekiwałem reakcji ze strony „wychowawców”. Nie spodziewałem się natomiast czegoś takiego jak zamieszczony przez niego komentarz pod tekstem.Panie Wiśniewski!

Czuję się zaszczycony, że specjalnie dla mnie złamał Pan swoje zasady.
Co prawda sądząc z treści Pańskiej wypowiedzi był to jednak błąd. Słowo daję, nie interesują mnie szczegóły Pana biografii, co i gdzie Pan robiłeś, ani z kim. Nie imponują mi opinie rzeczoznawców z ministerstwa, które nie istnieje od 8 lat, ani recenzje pracowników AON-u. Interesuje mnie natomiast konkretna odpowiedź na zarzuty podniesione w artykule.
Tej się jednak nie doczekałem i pewnie nie doczekam. O jakiejkolwiek refleksji mogę, co najwyżej, pomarzyć.

Narażono młodzież na kpiny i to jest zbrodnia. Nie ma w tym najmniejszej winy tych młodych ludzi. Oni starali się tak jak im pozwalały ich umiejętności. Nie było czasu, chęci czy czegokolwiek by tych młodych ludzi przygotować do zadania, jakie przed nimi postawiliście, to trzeba było je zmodyfikować. Jak? Myślę, że odpowiedź na to pytanie doskonale Pan zna.

Tym fragmentem:


„Naruszył Pan przynajmniej dwa paragrafy. Jeśli napotkam jeszcze jeden Pana tendencyjny artykuł z elementami manipulacji, wykorzystam możliwości prawne, wykorzystując technikę teleinfo...pociągnięty zostanie Pan do odpowiedzialności cywilno prawnej”


- rozbawiłeś mnie Pan do łez. Może któryś z Pana uczniów wyjaśni, co autor miał, albo mógł mieć na myśli?

z wyrazami należnego szacunku
XY

P.S. Podziwiam tytułomanię. Tylko gdyby tak przy okazji stosował Pan to, co się Panu rzeczywiście należy. Nie jest Pan oficerem w służbie czynnej! Nie jest Pan również doktorem nauk technicznych (http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=3647)

Wróć

Komentarze

Skomentował ... |

pana zdaniem to nie obraza dla uczniów ,a jednak głównie obraza spada na nich . Litość w ludziach ? Sądzę że wiele rodziców było dumnych ze swoich dzieci i tego co robią a nauczyciele nie przemaszerują za uczniów , którzy naprawdę pokazali klasę ze swojej strony.Jeśli jest pan taki mądry niech nauczy pan 300 uczniów w tak krótkim czasie marszu. Myślę że nie ma pan o tym bladego pojęcia

Skomentował m |

po przeczytaniu tego żałosnego pismackiego artykuliku żal mi się zrobiło nie uczniów lecz tego kto to napisał, brak cywilnej odwagi aby się podpisać o wszystkim świadczy. Ja jako rodzic jednego z tych uczniów jestem bardzo dumna z tej młodzieży pomimo niektórych potknięć bardzo się starali, a zawsze znajdzie się jakaś czarna owca, która chce zabłysnąć poprzez pismackie bzdety. Sądzę że zazdrość Pana zjadała ,że tego dnia to jak Pan zauważył uczniowie byli w kręgu zainteresowania. A dodatkowo drogi Panie żeby kogoś oceniać w taki sposób jak Pan to zrobił trzeba samemu coś potrafić, a nie głupio komentować. Jest Pan żałosnym typem

Skomentował bbb |

a żeby Ci język kołkiem stanął i żebyś stracił prace! zrobiłeś zdj z prób i się mądrzysz. wiesz cokolwiek na temat szkolenia młodzieży? wiesz jak nauczyć ich idealnie maszerować w przeciągu 3 tygodni? nie wiesz nic na ten temat a udzielasz się jakbyś robił to od lat. lepiej niech Cię ta młodzież, która głównie obraziłeś nie spotka na ulicy bo będziesz im się tłumaczył. a żebyś wdepnął w lego na bosaka łysielcu gruby!

Skomentował aaa |

Sadząc po tym co jest tu napisane można stwierdzić jaki jest Pan inteligentny . Mimo tego, że się staraliśmy z całych sił, robiliśmy wszystko żeby wyszło dobrze to i tak znajdzie się ktoś taki jak Pan i zmiesza nas z błotem . To co jest powyżej napisane nie jest miłe, bardzo dziękujemy za tak wystawianą nam opinię . Uczennica Pul-u

Skomentował BloccK3rs |

ciechanów jest mały ;)

Skomentował Jeden z biegających słoników |

W tym artykule zostało przez pana ukazane nam wiele ciekawych rzeczy o nas przez pana. Ale zanim pan zacznie oceniać innych niech oceni sam Siebie. Bo pokazał pan w tym artykule, że "HONOR" dla pana nic nie znaczy bo nawet pan nie miał odwagi się podpisać, oczywiście każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii, ale nie może ona nikogo ranić ani obrażać. W szczególności obraził pan nas uczniów słowami "biegające słoniki", i naszą ciężką prace obrócił pan w gruzy. Kolejnymi osobami jakie pan obraził jest nasza kadra jeżeli pan chciałby wiedzieć to znajduje się w niej oficerowie Wojska Polskiego, a nie jak to pan napisał przebierańcy. A w najbardziej poszkodowani w tym artykule są nasi rodzice, którzy sami także wkładają trud w nasze wychowanie i ambicje. My wszyscy razem każdego dnia staramy dać z Siebie wszystko by spełnić swoje marzenia i plany. A dlaczego pan dał tylko zdjęcia z prób przed ślubowaniem? Powiem panu dlaczego. Bo pan przyszedł od razu z zamiarem aby zmieszać nas z błotem i utrudnić nam życie. Ja po napisaniu tego wszystkiego będę miał odwagę i się podpiszę i jeśli będzie pan miał odwagę to przyjdzie i porozmawia pan z nami. Artur Dziubiński uczeń 2 klasy PUL'u

Skomentował Martyna |

Czytając ten artykuł pomyślałam od razu"dno". Nie rozumiem jak można się wypowiadać na podstawie jednego przypadku. Przyszedł Pan na uroczystość nie znając specyfiki szkoły, Nie wiedząc że uczniowie mieli na przygotowanie mniej więcej dwie godzin. Uważam że zaprezentowali się godnie. Poza tym tu nie chodziło o defiladę,czy pokaz umiejętności, najważniejsze był sam moment ŚLUBOWANIA uczniów klas pierwszych,a co do machania rękoma przez nauczycieli najzwyczajniej w świecie pokazywali nam i tłumaczyli gdzie mamy wchodzić . Martyna Krysiak uczennica 3 klasy PUL'u

Skomentował lol |

Artykuł niewątpliwie obrażający wszystkich, którzy uczestniczyli w tej uroczystości ale czego można się spodziewać po takim gniocie ,który to napisał. widocznie żadna szanująca gazeta nie chce mieć z nim do czynienia skoro swoje wypociny anonimowo w internecie zamieszcza

Skomentował bukake |

Dla mnie jako obywatela i emerytowanego i wysłużonego WP zakładanie szkoły dla ******, dawanie im munduru to bezczeszczenie naszej dumy narodowej, wielu z nich pluje na mundur a garstka robi to z zainteresowania Obroną Narodową, ale cóż musimy szukać ludzi którzy dadzą zrobić się w bambuko i zapłacą za mierną szkołę

Moderowane dn. 14.10.2013 na wniosek zainteresowanych

Odpowiedział RR

Apelujemy o ciut więcej powagi

Jak na (rzekomego) mundurowego przystało

Skomentował LO PUL |

Ta cała wypowiedź w którą włożył Pan tak "wiele pracy" tylko ciągnie Pana na dno. Skąd może Pan wiedzieć, że ludzie którzy tam byli i patrzyli na nasze ślubowanie sądzą, że było to dno.?
Gdyby przeprowadził Pan wywiad środowiskowy do tego swojego artykułu (o ile tak można to pisemko nazwać) ponad 90% osób powiedziałoby "podziwiamy tych uczniów i nauczycieli, że w tak krótkim czasie potrafili nauczyć się tak wiele. Jesteśmy dumni."
Każdy ma prawo do własnej opinii, jednak w Pana wypowiedzi ewidentnie widać, że górę przejęła zazdrość. Naszym zadaniem jest realizowanie marzeń związanych z tą szkołą i służbami mundurowymi. Nie przejmujemy się tymi słowami, bo nie mamy na to czasu ani ochoty.
Karolina Dworzyńska kl I b Ciechanów

Skomentował lol |

Widzę że pisownia nie jest Pana mocną stroną!!! ale i ta emetytura to po 10 latach służby???? I to ma być zasłużenie i w dodatku wydawało by się, że człowiek honoru, a ubliża innym od hołot < to ciekawa jestem co sam reprezentuje!!!!!!!!!!!
i podpisując się bukake nie zna pan pochodzenia tego słowa i od czego się wzięło niech pan wpisze w google chiński obrzęd bukake. Na przykład:http://www.samosia.pl/pokaz/1354214/bukaka

Skomentował Sebastian |

To co zostało umieszczone w tym żenującym artykule jest nadzwyczaj śmieszne. Po stylu pańskiej wypowiedzi, stosie bzdur i ogromie niewiedzy jaką pan posiada dochodzę do wniosku, że właśnie Panu przydałaby się taka szkoła. Płocki Uniwersytet Ludowy nie ma na celu wyszkolić każdego z uczniów na członka kompanii honorowej. Podstawą naszej szkoły jest "5xS" czyli samodyscyplina, samokontrola, samorealizacja, satysfakcja, sukces. Chciałbym uzupełnić Pański brak informacją, że nasza kadra nie składa się tylko z Oficerów Wojska Polskiego, są tam również instruktorzy cywile. Moim skromnym zdaniem Pański artykuł z góry miał zmieszać nas z błotem. Dalej nie rozumiem do czego Pan dąży w swoich działaniach bo sformułowania w stylu "machanie rękoma" czy "... bardziej wyglądało to na epidemie pląsawicy" są śmieszne i strasznie niesprecyzowane. Jedyne co podoba mi się i respektuje w tej wypowiedzi to fakt wycierania bruku flagą Polski. Opisane przez pana sceny to próby, w których komuś mogło coś nie wyjść. Mam nadzieję, że wda się pan w polemikę z naszymi wypowiedziami i co lepsze przedstawi się nam :)
Nie pozdrawiam Sebastian Gruszczyński uczeń klasy 3 PUL Gostynin.

Skomentował ja |

Haters gonna hate

Skomentował żenada |

Wiem jak Pan wygląda i nawet gdzie Pan stał jak robił te zdjęcia więc radzę się mieć na baczności.Pozdrawiam

Skomentował Sklepikarz |

Przeczytałam ten zlepek słów i pomyślałam , że chyba to jakiś żart. Patrzyłam z zachwytem na przemarsz tych młodych ludzi , jak byłam w pracy . Srasznie mi żal autora tego tekstu , ponieważ musi to buś srtasznie sfrustrowany i nieszczęśliwy człowiek. Należy się chyba jakieś sprostowanie i przeprosiny !

Skomentował Biegający słonik |

Powiem, że nam jako uczniom po przeczytaniu tego jest najzwyczajniej w świecie przykro. To była dla nas najważniejsza uroczystość w roku. Każdy starał się z całego serca by było jak najlepiej.
A komentarz stwierdzający, że jesteśmy hołotą jest nie na miejscu. Gratuluję elokwencji Pana piszącego artykuł i "wysłużonego" Pana który dodał komentarz.

Skomentował anoanoanonims |

Panie z tym artykułem idź Pan wch^j !

Skomentował ppłk dr inż. Remigiusz Wiśniewski |

Zastanawiałem się czy wyrazić pogląd w poruszonej przez pana sprawie, gdyż zasady nie polemizuje na łamach internetu ale dla Pana zrobie wyjątek. Drogi Panie "nikt" jako oficer będący na placu JP w Ciechanowie i współodpowiedzilany za uroczystość....parę słów wyjaśnienia.. Z chwilą profesjonalizacji Armii skończył się mit wojska od musztry i grochówki. Od musztry jest batalion reprezentacyjny i pododdziały honorowe rodzajów sił zbrojnych. Licea mundurowe PUL to profesjonalne szkoły mundurowe przestrzegające regulaminów i ceremoniałów. Jestem dumny i zaszczycony, że mogę z taką młodzieżą pracować, zaprezentowali się jak na tak krótki okres nauki b dobrze, nie zapominajmy o emocjach, adrenalinie itd. Co do klas starszych zapraszam Pana niech pan jedną próbą zgra pododdziały 500 uczniów z 9 miast i czterech województw. Jako oficer zajmujący się szkoleniem ogólnowojskowym i operacyjnym zapraszam, może się czegoś od Pana nauczę. Nadmieniam, iż jestem autorem programu własnego z edukacji obronnej, realizowanego w wymienionych szkołach. Programu jedynego w Polsce, który posiada pozytywne recenzje oficerów pracowników naukowych Akademii Obrony Narodowej, Komendy Głównej PSP, Policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, ponadto rzeczoznawcy ds programów i podręczników w MENiS. Panie "nikt" zapraszam w każdy wtorek po 14 do I LO PUL w Ciechanowie, opowiem Panu troszkę o swoim życiorysie o tym jak kształtowany jest model absolwenta...funkcje dowódcze, przywódcze, posłuszeństwo elementy hierarchi i rozkazodawstwa. Mam świadomość, iż zawsze może być lepiej. Jeszce raz podkreślam jestem dumny z tej młodzieży, która chce coś udowodnić ma cel. Gratuluje rodzicom.
PS1: Nadmieniam, że zajmowałem się również ochroną informacji, komunikacja społeczna i kontaktami z mediami. Naruszył Pan przynajmniej dwa paragrafy. Jeśli napotkam jeszcze jeden Pana tendencyjny artykuł z elementami manipulacji, wykorzystam możliwości prawne, wykorzystując technikę teleinfo...pociągnięty zostanie Pan do odpowiedzialności cywilno prawnej.
PS2:Dziękuje za umieszczenie fajnych zdjęc na których widac zaangażowanie młodzieży i kadry we wspólne przedsięwzięcie.
Z wyrazami szacunku (to tylko forma grzecznościowa) ppłk dr inż. Remigiusz Wiśniewski

Odpowiedział RR

Odpowiedź autora tekstu na ten komentarz znajduje się w zaktualizowanej treści artykułu

Skomentował Absolwentka z Gostynina |

po przeczytaniu tego artykułu jestem zszokowana jak człowiek może tak kompromitować nasza szkołę.. Stwierdzam że jest pan wrogo nastawiony z góry do Pulu.. uczestniczyłam do tej szkoły i za równe nie raz byłam na ślubowaniach pierwszych klas i wiem co te osoby przeżywają gdy taka uroczystość ma się wydarzyć zarówno pan jak i pozostali ludzie którzy mają taką opinie jak pan nie wiedzą co to jest trud włożony w prace bo sądząc po tym artykule to trud jaki miał pan to znalezienie kawału w Google. oczernianie tych uczniów jak i kadrę to trochę niepojęte ale tak wychodzi z braku prawdziwych informacji. Nie wiem co chciał pan osiągnąć tymi oszczerstwami ale gwarantuje panu że ta szkoła ma dobrą reputacje naprawdę czegoś uczy nie tak jak pan to nazwał "biegające słoniki" czy coś w tym stylu tylko po prostu uczniów którzy chcą coś przeżyć mieć wspomnienia i zapewniam że to są bardzo miłe wspomnienia. Oni osiągnęli już bardzo dużo niech mi pan wierzy. Musztra z jedną klasą jest trudna do pogodzenia bo nie każdy chodzi profesjonalnie jakby się z tym urodził przypominam że mieli bardzo mało czasu na to żeby się nauczyć a i tak każdy starał się jak mógł. Mam również zdjęcia które oczywiście mogę wysłać wszystkim którzy uważają tak jak pan i są prawdziwe prosto z wydarzenia a nie z próby. Wiem co to znaczy rola fotoreportera żeby były zdjęcia najlepiej z jakiejś afery które pogrążają ludzi.. Ale pytanie do pana czy za wszelką cenę? Nie ma pan Honoru ? naprawdę zbesztanie ludzi robi panu taką ogromną satysfakcje? Nie będę dłużej się wypowiadać na ten temat uważam że napisałam wszystko co miałam do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 2 i 4.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+