przez RR (3 komentarzy)

"Pan tu nie stał" w wersji elektronicznej w ciechanowskim ZUS-ie

Wirtualne kolejki w ZUS

Systemy wydające numerki i kierujące interesanta w odpowiednie miejsce, są coraz częściej wdrażane w wielu urzędach, od pocztowych po urzędy miast i gmin. Pozwala to skrócić czas oczekiwania i polepszyć organizację. Czy aby napewno?
System z jakim stykamy się w Inspektoracie ZUS na ul. Rzeczkowskiej stawia petenta w świecie dla niego niezrozumiałym. Menu podobno intuicyjne a system poprawiać ma znacznie szybkość obsługi. Zmuszony byłem to zweryfikować na własnej skórze.
Na dotykowym ekranie elektronicznego urządzenia wybieram kategorię sprawy, z którą przyszedłem do ZUS, by wszechmocny automat przydzielił mnie do konkretnego pracownika, nadając numer. Liczyłem nieśmiało na to, że dowiem się z niego ile osób przede mną oczekuje w kolejce. Nic bardziej mylnego. Do 6 okienek czekają 3 osoby. Numer mam odległy jakby ze zupełnie innego oddziału. Trudno. Czekam, aż do stanowiska przywoła mnie zapowiedź głosowa, a przed chwilą nadany numer wyświetli się na multimedialnym ekranie.
W sali obsługującej klientów (o ile tak ten hol 3m x 1,5m mogę nazwać) zawisł monitor, na którym prezentowane są najważniejsze informacje o ubezpieczeniach i świadczeniach społecznych. I dobrze, dowiedziałem sie wiele, bo czekać przyszło mi 25 minut (sic!). Na domiar złego okazało się, że wybrany dział nie obejmuje tego z czym jest potocznie kojarzony i musze wybrać menu "zasiłki" nawet jeśli nie o takich świdczeniach chcę rozmawiać. Biorę drugi numer i czekam już teraz w gronie 4 osób. Przede mną do okienka czeka, już tylko 1 osoba. Ucieszyłem się gdy odeszła od okienka, odczekać jednak musiałem jeszcze mniej więcej 15 minut zanim wreszcie przyszła moja kolej. Pojawiały się inne, skądinąd szalenie intrygujące, numery, na wywoływanie których nikt z 4 osób nie reagował. Panie to nie zrażało, numery odczytane, oczekiwanie około 2 minut na każdy z nich, a nóż ktoś z takim numerem wyjechał juz z Nasielska i zjawi się lada chwila. Czyżby Panie wyrabiały jakieś normy i jedynie co 5 petent był tym realnym? A może to jakies losowanie i fakt, iż mój numerek wogóle został wybrany już jest szczęściem i zaszczytem samym w sobie?
Szybkości obsługi system jak widac nie poprawił. Zdecydowanie szybciej było kiedyś, w zamierzchłych czasach, gdy w co drugiej kolejce królowało "Pan tu nie stał".
Ja następnym razem skorzystam z całą pewnością z możliwości zarezerwowania wizyty przez Internet lub telefon. Przyjdę o określonej godzinie i czekał na mnie będzie urzędnik zaznajomiony już z moją sprawą.
No chyba, że będzie tak jak w przychodni i odczekać swoje będę musiał bo przyszedłem później niż panie z kółka różańcowego. A lekarz, no cóż, i tak przecież wypisze receptę na specyfik którego działania do końca nawet nie poznał lecz wie z całą pewnością, że dzięki niemu ja i tak gorzej nie zachoruję a on przynajmniej zapewni sobie ciekawy wyjazd w wakacje.
4 osoby, ze mną włącznie, przy otwartych 6 okienkach obsługiwane były całe 28 minut. Pomijam już fakt powtórnego stania w kolejce, bo razem uzbierałoby się mniej więcej 37 minut.
Elektroniczna administracja, nie ma co!?

Wróć

Komentarze

Skomentował płatnik |

ooo, widzę że nie tylko ja zdołowany byłem jakością obsługi w ZUSie
na bileciku miałem miejsce w kolejce 5, czas oczekiwania 1 minuta
pomyślałem - niezłe tempo jak tak
potem doświadczyłem podobnego rozczarowania jak autor artykułu

obsługa w zusie to porażka
jest gorzej niz było kiedyś, zdecydowanie

Skomentował noooo |

zdecydowanie gorzej niż było jeszcze 6 miesięcy temu
panie udają że coś robią, kpina

Skomentował Kaśka |

ja na "numerku" miałam 8 osób oczekujących i też 1 minutę

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 5 i 4.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+