przez XY (4 komentarzy)

Jeszcze chamstwo czy już norma, czyli o zdziczeniu obyczajów coraz powszechniejszym w Ciechanowie

Zabytkowy cmentarz dziczeje wraz z narodem na naszych oczach


Korzystając z pięknej pogody wybrałem się dzisiaj na ciechanowski stary cmentarz. Dawno tam nie byłem, ale ślubna ma tam groby rodzinne i co jakiś czas trzeba je uporządkować, zapalić lampkę. Takie nasze narodowe zwyczaje. Miałem nadzieję, że będzie chwila zadumy, możliwość wyciszenia się. Zapomniałem jednak, że to Ciechanów - chamstwo dopadło mnie i tam.
Tuż po wejściu natknąłem się na panią z puszczonym luźno kundelkiem. Polata sobie czworonóg, wybiega się, a że przy okazji obsika groby, czy nawet krzyże, a kto by się tam przejmował. Może nawet zrobi psiaczek zdrową kupkę? Grunt, że groby właścicielki kundla zostały uprzątnięte, a reszta nie ważna. Na zadane pytanie dumna paniusia nie raczyła nawet odpowiedzieć. Gdzie tu jakiś plebs będzie ją zaczepiał.
Na grobie ściąłem liście i … kolejna niespodzianka trzy reklamóweczki ze śmieciami. Nieduże, w każdej parę wypalonych wkładów do zniczy. Pewnie jakaś babcinka odwiedzała grób mamusi, albo mężusia, który z nią nie wytrzymał i przeniósł się na łono Abrahama. „Babcinka” zapewne, z tych porządnych, bo torebeczki zawiązane. Gdyby tak jeszcze zaniosła je do śmietnika, a nie podrzucała na czyjeś miejsce spoczynku, ale pewnie nie miała już siły, aby je zanieść do śmietnika.  Może następnym razem pomoże jej wnusio? Taki ogolony na łyso w spodniach adidasa. Tylko, żeby amstaffopodobnego kundla zostawił w domu.
Ścięte liście zaniosłem do śmietnika od strony Rzeczkowskiej i aż się przestraszyłem. Rzucam zielsko na stertę, a na mnie leci worek ze śmieciami. Duchy jakieś? Nie, to dobrze sytuowany pan podjechał samochodem, aby przez mur cmentarny wyrzucić śmieci, które zgromadziły mu się w domu.  Po krótkiej dyskusji ustaliliśmy, że podjedzie do proboszcza i wpłaci „co łaska” na utrzymanie cmentarza. Pewnie mu było wstyd, że dał się złapać, bo nawet chciał zabrać śmieci z powrotem do samochodu. Następnym razem pewnie podjedzie wieczorem, albo w nocy. Wtedy nikt go nie przyłapie. Ciekawe, czy wpłacił?
Myślałem, że to koniec cmentarnego koszmaru, ale gdzie tam. Kolejny grób, a ten przysypany piaskiem. Co jest grane? Aha, zmarła babcinka, która opiekowała się pobliskim grobem. Pewnie grabarze kopali dla niej grób, a później nie sprzątnęli. Rodzina też nie poczuła się do obowiązku usunięcia sterty piachu. Nie chcąc kolejnej awantury dałem sobie spokój i sam się wziąłem za sprzątanie. Nakładając kolejną porcję do worka zamarłem. Z piasku wyłonił się kawałek ludzkiej szczęki z dwoma pięknie zachowanymi zębami. Zastanawiałem się czy nie skontaktować się z rodziną zmarłej babci. Jednak szczęka zapewne nie należała do niej (trochę stara). Być może była to szczęka jej męża, któremu zmarło się 10 lat temu? Przypuszczam jednak, że należała do wcześniejszego, bezimiennego już „lokatora” tego grobu. W każdym razie jeśli pojawi się osoba mogąca wykazać swoje prawa do tej szczęki, lub gdyby sprawą chciały się zainteresować właściwe organa – służę pomocą.
Chcąc się uspokoić przeszedłem się po całym cmentarzu. „Pięknieje” on w oczach. W miejsce starych, zabytkowych grobów pojawiają się koszmarki z chińskiego kamienia. Gdyby choćby małą tabliczką upamiętniano poprzednich „lokatorów”, ale gdzie tam. Nowy grób, nazwiska tylko najnowszych „lokatorów”, a reszta już bezimienna. Gdzie wylądowały ich szczątki mogę jedynie przypuszczać (chyba mam ku temu podstawy?). Jedynie niektóre, zapewne bardziej normalne rodziny wpisały wszystkich zmarłych, spoczywających w danym grobie. Widoczny jest brak właściwego nadzoru konserwatora zabytków, nie wspominając o gospodarzu tego miejsca.
Pisząc te słowa naszła mnie refleksja czy naprawdę nastąpiło takie zdziczenie obyczajów w Ciechanowie, czy to już norma, a ja jestem niedostosowany do współczesnych czasów?

Wróć

Komentarze

Skomentował ciechanowianin |

Tak, to co kiedyś /np.przed wojną/ było NORMĄ , dzisiaj jest ,,nową normą'' czyli chamstwo ciągle na wierzchu. Niby pod płaszczykiem dziwnie załatwionego/osiągniętego dyplomu, w garniturze, krawacie z palemką i w skarpetko-trepach, kwitnie chała, chałtura i wszechobecne chamstwo. A na to wszystko jest przyzwolenie takich samych dyletantów przy władzy. Swój swojego popiera.

Skomentował no co ty? |

chamstwo w wydaniu ciechanowskim
nie ma znaczenia czy mamy na to patent czy nie, to co się w tym mieście dzieje to zakrawa absurd, niemal na każdym kroku

Skomentował mala_mi83 |

no a czego się można spodziewać po ludziach ... dziś to cwaniaki i burak i... z psem na cmentarz - dobre. Ludzie trochę szacunku, tam są zwłoki ludzi. Jak ktoś ma tam chodzić wyprowadzać psa to lepiej niech siedzi w domu. a wandale są wszędzie i nic im nie stoi na przeszkodzie żeby coś zniszczyć mimo, że to cmentarz

Skomentował kaljaaa |

Dużo się mówi o tym, że Polacy mają coraz mniejszy szacunek do historii, miejsc i ludzi. Ten przykład idealnie to potwierdza. A cmentarz? Niektórym z nas wydaje się, że tam chodzi się tylko 1 listopada, ubiera najlepsze rzeczy i kupuje najwięcej kwiatów, tylko po to, aby się pokazać. W pozostałe dni wszystko wraca do normy. Ludzie ludźmi, ale pytanie jednak brzmi, gdzie jest osoba odpowiedzialna za to miejsce? Nie można tez pozwolić na to, aby takie rzeczy miały tam miejsce!

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 1 i 7?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+