przez RR (0 komentarzy)

Od października obowiązuje zakaz poruszania się po odcinkach dróg powiatowych pojazdów wysokotonowych.

Zakaz jazdy dla TIR-ów

Do redakcji 06-400.pl zgłosili sie przedstawiciele firm, którzy mają swoje siedziby ulokowane przy trasach, na których taki zakaz został wprowadzony z prośbą o interwencję.
Udaliśmy się do Powiatowego Zarządu Dróg w Ciechanowie w celu uzyskania stosownych wyjaśnień.
Nasze wątpliwości starał się rozwiać pracownik PZD Wojciech Krasieńko. Oto co nam powiedział w krótkim wywiadzie:
"Analiza natężenia ruchu przeprowadzona na drogach powiatowych wykazała, że większość z ruchu wysokotonażowego stanowi ruch tranzytowy. Pojazdy te, starając się omijać drogi płatne jeżdżą po drogach powiatowych i miejskich a one nie są do tego przygotowane. Nasze drogi nie były projektowane pod ruch tranzytowy i siłą rzeczy takiego obciążenia mogą nie wytrzymać."
"W związku z przebudową trakcji kolejowej w naszym regionie przez drogi powiatowe przewija się ogrom pojazdów, które wręcz rujnują nasze drogi. Jako zarządca tych dróg musimy dbać o ich stan, taki obowiązek nakłada na nas ustawa o drogach publicznych. Niedopuszczalne jest przymykanie oczu na nadmierne eksploatowanie dróg, które trzeba będzie szybciej remontować a koszty będziemy musieli pokryć z własnych środków. Dlatego postanowiliśmy, idąc za przykładem innych powiatów, wprowadzić ograniczenia dopuszczalnej masy pojazdów na drogach powiatowych.
Wśród nich są drogi:
Ojrzeń - Gąsocin - Łady
Nasielsk - Gąsocin - Ciechanów
Ojrzeń - Nowe Miasto
Kraszewo - Żochy
Kryszpy - Bądkowo
Gołotczyzna - Zawady - Nowe Miasto
Ostaszewo - Kałęczyn
Żochy - Sarnowa Góra - Gołotczyzna
Sońsk - Ciemniewo - Gołymin
Nowe Miasto - Kałęczyn
Nasierowo Dziurawieniec - Gołotczyzna"
"Nie chcemy jednak ograniczać działalności gospodarczych prowadzonych przy tych drogach w żaden sposób, dlatego wprowadziliśmy system odpłatności za przejazd tymi drogami.
Z firmami, które posiadają swoje siedziby w terenie, na którym ten zakaz obowiązuje my, jako zarządca drogi podpisujemy umowy, na podstawie których wydajemy stosowne zaświadczenia dla posiadanych pojazdów. Dzięki temu pojazdy mogą się swobodnie przemieszczać po drogach objętych tym ograniczeniem. Wystarczy takie zaświadczenie okazać kontroli drogowej.
Aby uzyskać takie zezwolenie trzeba zgłosić się do nas, na ulicę Mazowiecką 7, zabierając ze sobą dokumenty rejestrowe firmy (KRS lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczych) oraz wykaz posiadanych ciagników siodłowych i naczep do nich. Tu potrzebne będą kserokopie dowodów rejestracyjnych. Wystarczy krótkie podanie z wyszczególnieniem dróg po których będą jeździć pojazdy i stosowna umowa jest podpisywana"
"Firmy dzięki partycypowaniu w kosztach remontów dróg nie tylko dokładają swoją "złotówkę" do remontu drogi ale wyrabiają świadomość, że drogi po których jeżdżą ich pojazdy nie są niczyje, że ktoś je remontuje, ktoś dba o ich stan."
"Odpłatność ustalana jest każdorazowo na podstawie ilości kilometrów dróg podlegających eksploatacji pod ruch wysokotonażowy. Stosujemy prosty przelicznik:
100zł za 1 km drogi eksploatowanej rocznie.
Dla przykładu: jeśli wykorzystujemy 16km drogi to opłata do końca roku wyniesie 400zł
16 (km) * 100 (zł) : 12 (miesięcy) * 3 (miesiące pozostałe do końca roku) = 400
Jak widać nie jest to wygórowana opłata dla właściciela floty pojazdów, bo obowiązuje ona bez względu na ilość posiadanych pojazdów i naczep.
Wystarczy dostarczyć kserokopie dowodów rejestracyjnych by pojazdy mogły się swobodnie poruszać po drogach, na których wprowadziliśmy ograniczenie."
"Firmy, do których dostarczane są cieżkie towary przez kurierów również mogą o takie zezwolenia wystąpić do nas."
"Wprowadziliśmy to ograniczenie mając na uwadze troskę o stan dróg. Jeżdżące nimi cieżkie maszyny i TIRy niszczą nie tylko samą nawierzchnię ale też jej podbudowę. Taka wyeksploatowana droga nie nadaje się do niczego więcej jak tylko gruntowny remont."
Tak argumentuje wprowadzenie opłat pracownik Powiatowego Zarządu Dróg w Ciechanowie. Brzmi to nad wyraz sensownie. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy bezpośrednio do PZD w Ciechanowie (tel. 236737815).

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 5 plus 3.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+