przez RR (0 komentarzy)

"Żeby utrzymać szkołę, na odpowiednim poziomie potrzebnych jest co najmniej 150 uczniów"

Będą likwidować małe szkoły?

Niż demograficzny i wszechobecny kryzys, zmusi w końcu samorządy do oszczędności.
Planując budżet na najbliższy rok samorządowcy muszą pochylić się również nad zagadnieniem opłacalności utrzymywania szkół.
Co prawda na decyzję samorządy mają czas do końca lutego jednak już dziś zapytaliśmy lokalnych samorządowców czy któraś ze szkół w naszym regionie może czuć się zagrożona.
Z powodu niżu demograficznego w gimnazjach wyraźnie ubywa uczniów. W ciągu najbliższych lat ich liczba jeszcze spadnie o kolejne 20%.
Co prawda według prognoz liczba uczniów gimnazjum (przynajmniej statystycznie) powinna wrócić do obecnego poziomu w ciągu 8 lat. Czy czas ten jednak nie okaże się zbyt długi w przypadku małych szkół, z których finansowaniem już w tej chwili gminne budżety mają nie lada kłopot?
Utrzymanie małego gimnazjum przy wielkości subwencji 4,7 tys.zł/dziecko nawet przez tych kilka "chudych lat może się okazać zbyt dużym poświęceniem dla nadszarpniętych przez kryzys budżetów gminnych. Gimnazjum musi mieć choćby pracownię komputerową, dobrą salę gimnastyczną czy w końcu musi zatrudniać nauczycieli o konkretnych kwalifikacjach.
Zobaczymy ile z obecnych wiejskich szkół przerwa tę próbę czasu.

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 4 i 3?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+