przez RR (1 komentarzy)

Najpierw praca dla historyków, a dopiero później weźmy się za budowę kolejnych pomników.

Był obóz NKWD w koszarach czy nie było?

Na 25 posiedzeniu Senatu przedstawiciel naszej ziemii, senator Jan Maria Jackowski, złożył oświadczenie w sprawie obozu NKWD jaki, według niego, zlokalizowany był w koszarach zlikwidowanej już jednostki wojskowej.
Pan Senator w oświadczeniu pisze:

Oświadczenie skierowane do ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka w sprawie wydzielenia z zabudowań po byłej J.W. 3791 obiektu z przeznaczeniem na Izbę Pamięci.
W ostatnim czasie w archiwach IPN zostały odnalezione dokumenty świadczące o lokalizacji w Ciechanowie obozu przejściowego NKWD, w którym Sowieci mordowali i więzili żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Do obozu zostali zagnani(to odpowiednie słowo), bo byli gonieni pieszo, nie tylko Polacy z Mazowsza, lecz też z okolic Włocławka i Torunia, w liczbie kilkudziesięciu tysięcy. Już wcześniej , jako senator z okręgu ciechanowskiego otrzymywałem informacje od mieszkańców Ciechanowa o obozie, jednak nowe fakty na podstawie dokumentów zgromadzonych w IPN uszczegóławiają lokalizację obozu NKWD. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na tereny Północnego Mazowsza, obóz został zlokalizowany w koszarach jednostki wojskowej w Ciechanowie. Miejsce po byłym obozie NKWD,   powinno być upamiętnione, tak jak Polska potrafiła do tej pory upamiętniać miejsca martyrologii Polaków. W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o informację, czy możliwe jest wydzielenie z obecnych zabudowań po Jednostce Wojskowej 3791obiektu lub jego części, który po adaptacji mógłby spełniać rolę Izby Pamięci, ale też miejsca poznawania historii dla młodzieży. Pragnę poinformować, że z moich informacji wynika iż w zasobach archiwalnych IPN są  szczegółowe plany obozu NKWD w Ciechanowie.
Bezpośredni link do oświadczenia http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/stenogram/oswiadczenia/jackowski/2501.pdf

W związku z tym oświadczeniem zwróciliśmy się o komentarz do Pana Artura Wołosza, historyka na trwałe już związanego z regionem ciechanowskim.
Według naszej wiedzy obóz znajdował się w rejonie ulic 17 Stycznia i Jesionowej, tam gdzie obecnie jest osiedle domków jednorodzinnych, a dawno temu znajdował się pierwszy ciechanowski kirkut. Te informacje potwierdza Pan Artur, który przypomina, że "sprawę lokalizacji sowieckiego obozu opisywał już przed laty Edward Lewandowski (Wschodnie losy Ciechanowian, Ciechanów 2003, s. 11-12)".
Odnalezienie informacji o obozie sowieckim w archiwach IPN jak to określa Senator w swoim oświadczeniu "w ostatnim czasie" - kwestionuje również Pan Artur, nazywając je "absolutnie nieprawdziwymi", bo, według niego, znane są od wielu lat i sam już dano temu miał do nich dostęp. "W archiwach IPN nie udało się znaleźć informacji o ewentualnej lokalizacji w koszarach, i chociaż nie można tego wykluczyć, to brak jest jakichkolwiek dowodów na to by przetrzymywano ich właśnie w tym miejscu".

Inicjatywa upamiętnienia jest ze wszechmiar słuszna i nawet godna pochwały. Należy jednak pamiętać, że jeśli obóz NKWD to czemu koszary i czemu tylko one?
Czy nie ważniejszy jest stary cmentarz pod ul. Witosa?
Może warto jakiś czas posiedzieć solidnie w aktach pod kątem lokalizacji i ewentualnych wspołzależnosci tych miejsc.
Jak to z tego typu inicjatywami bywa. Znikną równie szybko jak powstały. A szkoda, bo pamięć o dawnych wydarzeniach przetrwa tylko dzięki rzetelnej i konsekwentnej pracy historyków. A tu ocenia się z perspektywy całości dorobku o spektakularne inicjatywy, oświadczenia i sukcesy jest znacznie trudniej.

Wróć

Komentarze

Skomentował XY |

Niewątpliwie ma rację pan Artur Wołosz, że najpierw potrzebne są rzetelne prace historyków. Wbrew pozorom w archiwach można znaleźć wiele ciekawych, a szerzej nieznanych dokumentów dotyczących historii Ciechanowa. Niestety ciechanowskie władze nie kwapią się do sfinansowania takich prac, publikacji ich rezultatów itp. W efekcie mamy stan wiedzy o przeszłości, który można w wielu miejscach określić jednym słowem - żenujący.
Dotyczy to również kwestii obozu NKWD. Wiemy, że był, wiemy, że więzieni tam byli również Polacy, ale ilu ich było tego już nie jesteśmy pewni. Na podstawie rosyjskich materiałów można się dowiedzieć, że między lutym, a majem 1945 z Ciechanowa eszelonami wywieziono ponad 11 tys. osób, z tego Polacy stanowią małą część. Resztę to m.in. niemieccy jeńcy, Rosjanie- byli jeńcy, Białorusini, żołnierze ROA. Temat trzeba zbadać i to bardzo wnikliwie, aby się powiedzmy nie okazało, że będziemy czcić pamięć SS-manów więzionych w Ciechanowie.

Oświadczenie senatora Jackowskiego zdumiało mnie i zacząłem się zastanawiać jaki byłby rzeczywisty cel organizacji tej "Izby Pamięci"? Mamy w mieście muzeum gdzie oprócz oficjalnych uroczystości wiatr po salach hula. Załóżmy, że "Izba Pamięci" powstałaby i to na obrzeżach miasta. Czy pojawiłby się tam jakiś zwiedzający - wątpię. Czemu miałaby ona w takim razie służyć? A może chodzi o stworzenie miejsca do spotkań dla osób związanych z pewną opcją polityczną, a hasło "Izba Pamięci" jest tylko przykrywką? Tego nie wiem, ale chyba mam podstawy aby mieć wątpliwości.
No i nasuwa się jeszcze jedno i chyba zasadnicze pytanie: kto i z czyich funduszy miałby finansować to przedsięwzięcie.

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 2 i 7.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+