(1 komentarzy)

Nieodparty urok terenów Mazowsza Północnego od lat zyskuje sobie coraz więcej amatorów

Co warto zwiedzić na ziemi mazowieckiej?

Nieodparty urok terenów Mazowsza Północnego od lat zyskuje sobie coraz więcej amatorów. Sytuacja ta nie dziwi, gdyż bogactwo mazowieckich ziem w zabytki oraz malownicze widoki sprawia, że chce się tu przyjechać zarówno po raz pierwszy jak i wtóry.
Zabytki godne największej uwagi
Ciechanów to cel wycieczek wszystkich wycieczkowiczów nastawionych na zwiedzanie ciekawych, historycznych obiektów. To tutaj możliwym do obejrzenia jest Zamek Książęcy położny tuż nad rzeką Łydynią. Budowla postawiona została na początku XV wieku.  Jej pierwotne zastosowanie miało charakter obronny, jednak w czasach panowania Zygmunta Starego, zamek stał się rezydencją jego żony Bony. Zamek posiada dwie przeciwlegle usytuowane baszty, zaś ułożeniem blisko dziesięciometrowych murów przypomina prostokąt. W związku z wieloma remontami budowli, które spowodowane były klęskami takimi jak pożar czy potop szwedzki, architektura zamku stopniowo przybliżała się do stylizacji renesansowej. Na terenie obiektu od przeszło 8 lat działa grupa hobbystów, która podczas spotkań stara się zrekonstruować dawne życie w tym obyczaje polskiego rycerstwa.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Ciechanowie
Powstały w czasach średniowiecza Kościół w Ciechanowie odznacza się architekturą utrzymaną w późnogotyckim stylu, swoim wyglądem przypominając Bazylikę. Na terenie Kościoła znajdują się herby, płaskorzeźby a także nagrobki. Na pobliskim wzgórzu zobaczyć można zabytkową dzwonnicę.
Kościół w Krasnem
Wieś Krasne położona niedaleko Ciechanowa poszczycić się może niezwykle urokliwym, utrzymanym w renesansowym stylu  Kościołem Parafialnym. Należąca niegdyś do Franciszka Krasińskiego budowla zawiera bogato zdobiony ołtarz Matki Boskiej, wspaniałe freski a także niezwykły klimat, który można odczuć już w chwili wejścia do wnętrza budynku.
Bazylika NMP w Pułtusku
Ufundowana w 1449 roku Bazylika NMP w Pułtusku wyposażona została w wiele cennych dzieł sztuki. Zalicza się do nich sklepienie budowli, bogato zdobione malunkami oraz 16 ołtarzy rozmieszczonych we wnętrzu budowli.  Na terenie kaplicy podziwiać możemy obraz „Opłakiwanie”, który poprzez swe podobieństwo do „Piety” stanowi cenne dziedzictwo kulturowe.

Wróć

Komentarze

Skomentował kaljaaaa |

Ciechanów to piękne miasto i piękne są jego okolice, a tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Szkoda., gdyż jest kilka miejsc, które naprawdę warto zobaczyć. Jest również kilka wydarzeń kulturalnych, które warto przeżyć. Wszystkich, którzy będą w pobliżu Ciechanowa, lub będą przez niego przejeżdżać zachęcam do krótkiej przerwy w podróży, do przejścia się jego ulicami i odwiedzenia kilku interesujących miejsc, o których m.in. mowa w tym artykule!

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 5 i 4?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+