przez RR (11 komentarzy)

Do generała Tadeusza Kościuszki

Zapomniany Kościuszko

Jaśnie Wielmożny Panie Generale!
Ze wstydem i zażenowaniem zwracam się do Pana, tymi krótkimi słowami przeprosin.

 

Przepraszam w imieniu włodarzy miasta Ciechanów ale też działaczy powiatowych i wojewódzkich. Przepraszam w imieniu posłów na sejm i naszego rodzynka senatora. Przepraszam też w imieniu przedstawicieli szkół, związków, jednostek czy harcerzy. Przepraszam też równie mocno w imieniu (pozostałych już niestety tylko resztek) naszych kombatantów.

Wszyscy oni składali dzisiaj symboliczne kwiaty pod pomnikiem, który nie ma nic wspólnego z dzisiejszym świętem. Składali kwiaty, paradnym krokiem, mniej lub bardziej nieudolnie, składali hołd wszystkim, których walka w obronie konstytucji kosztowała życie.

Minęły już 222 lata od chwili, gdy światli obywatele Rzeczpospolitej, obradujący na Sejmie Wielkim stworzyli wiekopomne dzieło, jakim była bez wątpienia konstytucja z 3 maja 1791 roku. Do dziś ich próby ratowania ojczyzny napełniają nas dumą, a rocznica uchwalenia konstytucji jest obchodzona, jako święto narodowe Polski i Litwy, państw będących spadkobiercami Rzeczpospolitej Obojga Narodów.  
Wróg obok dzieła naprawy państwa nie mógł przejść obojętnie i już rok później, wspomagany przez zdrajców sprawy narodowej napadł na nasz kraj. W zbrojnych zmaganiach, potomnym znanych jako wojna w obronie konstytucji 3 maja, dzięki poświęceniu żołnierzy i geniuszowi dowódców (w tym Pana Generała) po raz pierwszy od prawie stu lat pokazano, że polski żołnierz potrafi walczyć i zwyciężać.  
Chwała zwycięstw pod Zieleńcami i Dubienką trwa do dziś, a ustanowiony wtedy order Virtuti Militari dalej jest najwyższym odznaczeniem, jakim Ojczyzna może uhonorować swego obrońcę. Chociaż przyłączenie się króla do obozu zdrajców uniemożliwiło dalszą, skuteczną walkę o przywrócenie niepodległości Ojczyzny, to już dwa lata później, pod Pana przywództwem zresztą, na nowo podjęto walkę z zaborcą. Pamięć o tych zmaganiach pozwoliła przejść przez lata zaborów, zachować tożsamość. Pozwoliła, już w XX wieku, skutecznie podjąć walkę o odzyskanie niepodległości. To już w wolnej Polsce, w 1919 roku, tuż po odzyskaniu niepodległości, postanowiono, że dzień 3 maja, po wieczne czasy, będzie obchodzony, jako święto narodowe.

W Ciechanowie, mieście na Mazowszu, Polacy świadomi zasług Pana Generała w walce w obronie konstytucji i niepodległości Ojczyzny zorganizowali obchody święta narodowego. Niestety odbywają się one od wielu lat nie pod pomnikiem obrońcy konstytucji. Nie pod symbolem tamtych, jakże już odległych, zmagań o odrodzenie Rzeczpospolitej. Odbywają się pod niedalekim pomnikiem POW, który z konstytucją 3 Maja niewiele ma wspólnego. Odbywają się pod pomnikiem, pod który 11 listopada pies z kulawą nogą nie zajrzy.

Z pompą zorganizowane obchody konstytucji majowej bezapelacyjnie należą się jednak Panu, Panie Generale.

Odwracanie się tyłem do Pana i Pańskiego pomnika jest nieświadome. Nie świadczy o złej woli a jedynie o pewnym przyzwyczajeniu i swoistej bezmyślności organizacyjnej.
Obchody w Ciechanowie, Panie Generale, w zwyczaju swoim mają, że odbywają się w miejscach częstokroć bardzo luźno związanych z obchodzonymi uroczystościami. Proszę nie mieć nam, mieszkańcom, tego za złe. Tak zwyczajnie, po ludzku, wstyd nam jest za organizatorów. Wstyd za ich pojmowanie tradycji, mylone nader często z przyzwyczajeniem.
Pomnik Pana Generała, dzisiaj bardziej niż zwykle osamotniony, bo stoi przy placu, na którym zebrali się wszyscy by świętować. Pomnik ten dowodzi, że pamięć o tych wszystkich, którzy podjęli trud ratowania ojczyzny i na szali położyli to, co mieli najcenniejsze – własne życie - nie umarła w Narodzie.

To właśnie w imieniu wszystkich, którzy dzisiaj o tym zapomnieli złożyliśmy pod pańskim pomnikiem wiązankę. Te kwiaty niechaj będą symbolem tego, że pamiętamy. Niech pamięć o tym jak wyglądała historia Polski z Pańskim udziałem nie zanika, choćby kolejne rocznice przyszło ciechanowianom obchodzić przy zamku czy nawet i przy fontannie.

Jeszcze raz prosimy o wybaczenie Pana Generała i tych wszystkich, którzy dla służby Ojczyźnie poświęcili swoje życie, a dobro wspólne przedkładali nad prywatę.

Redakcja 06-400.pl
3.05.2013r.

Wróć

Komentarze

Skomentował Roman |

Popieram, warto zastanowić się gdzie organizowane są konkretne upamiętnienia wydarzeń historycznych w naszym mieście.

Skomentował karolina |

Byłam pod pomnikiem POW 3 maja. Uroczystość ładna ale jakaś lekko sztampowa.
Zaintrygowana artykułem przywołałam we wspomnieniach inne imprezy upamiętniające wydarzenia historyczne.
Pod tym względem w Ciechanowie panuje dość duża dowolność.
Warto by coś w tej sprawie zrobić panie Chodkowski, to chyba pańska działka.
W przyszłym roku i mój wieniec spocznie pod popiersiem Kościuszki.
To najlepsze miejsce z tej okazji

Skomentował duch |

rozmawiacie ze zmarłymi?
:)
a zupełnie poważnie, to wtopa niezła z tymi obchodami obok pomnika Kościuszki
O tym że związany ściśle z walką w obronie Konstytucji 3 Maja to w szkole uczą
Jak widać edukacja to dla organizatorów (zakładam, że Urząd Miasta) to już czasy zamierzchłe. A szkoda, bo taka wpadka to WSTYD

Skomentował ewa |

Zawsze pod prąd, co?
Tekst daje mocno do myślenia
Powodzenia dalej, sporo pracy dla was widzę w Ciechanowie
Nie poddawajcie się

Skomentował nie widze |

no i gdzie ten wieniec jest?
ja tam pod pomnikiem nic nie widzę

Skomentował marek zalewski |

Gwoli sprostowania... bo widzę , że trzeba Państwa doinformować. Ta kamienna /granitowa/ rzeźba głowy T.Kościuszki to nie jest żaden pomnik. Ot, był kiedyś taki zwyczaj, że kupowano od artystów rzeźby, obrazy, grafiki, a nawet zamawiano różne dzieła /tzw.mecenat państwowy/, które później trafiały do różnych miast i zdobiły np. przestrzeń publiczną. Przeciętny człowiek jednak jak zobaczy rzeźbę na ulicy to zaraz myśli , że to pomnik. Taką rzeźbą jest tzw.ławeczka Pana R.Bartołda i to nie jest pomnik. Taką rzeźbą miała być figura Dody, którą nazwano bez sensu pomnikiem...nawet rzeźba Papieża Jana Pawła II, która stoi na ołtarzu polowym przy Farze też w/g mojej oceny nie jest pomnikiem. itd.
Tak więc, rzeźba głowy T.Kościuszki nie jest pomnikiem. Jak

Skomentował oj Marku Marku |

oj kolega Zalewski postanowił wykorzystać moment by się z pomnika Doroty, z domu Rabczewskiej, wykpić.
Nie tak łatwo kolego, nie przyjmujemy wyjaśnienia.
Składanie kwiatów pod pomnikiem POW jest niestosowne gdy obok stoi Kościuszko
Równie niestosowne jak chęć wykorzystania zamieszania przez Ciebie Marku

Skomentował marek zalewski |

Najpierw się przedstaw ... z niczego się nie chcę wykpić, i dalej uważam, że Ciechanów nie korzysta z okazji nawet z takiej Dody... a ty jak i inni zamiast mówić o pomnikach czy raczej rzeźbach, bo tego dotyczy ta moja wypowiedź... ,,pleciesz''swoje i pokazujesz kompleksy... ja wiem, że wywracanie ,,kota ogonem'' to polska namiętność... a jak chcesz wiedzieć to też uważam, że składanie kwiatów pod pomnikiem/obeliskiem poświęconym POW w tym wypadku jeżeli chodzi o rocznicę 3.maja jest co najmniej dziwne... OK , pod rzeźbą T.Kościuszki było by chyba stosowniejsze...

Odpowiedział RR

... a jak chcesz wiedzieć to też uważam, że składanie kwiatów pod pomnikiem/obeliskiem poświęconym POW w tym wypadku jeżeli chodzi o rocznicę 3.maja jest co najmniej dziwne... OK , pod rzeźbą T.Kościuszki było by chyba stosowniejsze...

Dziękuję. Nam też się wydawało, że to stosowniejsze miejsce.

Niestety prawda historyczna tak mocno kogoś zabolała, że wiązanka została przez jakiegoś debila zniszczona. Różne są rodzaje ekspresji. Niestety przejawy zacofania w naszym mieście występują także.

W kwestii "pomnika" Dody ...

O wielkości miasta decyduje między innymi umiejętność jego promocji. Niestety Ciechanów pod tym względem "leży". Sprawę z Dodą można było (a nawet trzeba było) wykorzystać dla jeszcze leszej promocji miasta.

Zmarnowanych okazji ani logo miasta w kształcie gaci na sznurze ani tuzin placów zabaw nie przywróci.

Skomentował 3maja |

Kościuszko wcale taki święty nie był

Skomentował Kościuszko |

czego chcecie ode mnie?
spokojnie sobie stoi moje popiersie i nikomu nic nie wadzę a tu jakieś ... kwiaty, znicze, pomniki
Dajcie odpocząć, bo zaraz wyciągną mi które dowodzenia mi się udały a które niekoniecznie
spać dajcie ludzie

Skomentował doda |

pomnik nie pomnik, kwiaty 3-go maja pod Kościuszką
pod POW to 11-go listopada by wypadało

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 5 i 6.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+