(0 komentarzy)

Pejzaż wsi polskiej w XIX-wiecznym malarstwie i zabytkowe sochocińskie guziki z muszli to tylko część propozycji Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Ciekawe wystawy w Muzeum Szlachty Mazowieckiej

W budynku ekspozycyjnym przy ulicy Warszawskiej będziemy mogli oglądać wystawę czasową zatytułowaną „Pejzaż wsi i życie codzienne jej mieszkańców w malarstwie polskim przełomu XIX i XX wieku ” . Ekspozycja potrwa do 31 października 2012 roku. Możemy tu zobaczyć dzieła malarzy sprzed stu lat. Obok typowych wiejskich pejzaży znajdziemy portrety oraz scenki rodzajowe przybliżające klimat tamtej epoki. To niepowtarzalna okazja żeby przyjrzeć się codziennemu życiu na polskiej wsi, jakiej dziś już nie ma. Pośród obrazów nie znajdziemy najsłynniejszych dzieł, natomiast poziom artystyczny prezentowanych zadowoli nawet wybrednych wielbicieli sztuki. Zaletą prezentowanych prac jest ich realizm. To przede wszystkim malarski reportaż z dziewiętnastowiecznej polskiej wsi.
Wielbicieli historii powinna zainteresować także wystawa guzików z Sochocina zaprezentowana w oddziale muzeum w Gołotczyźnie. Te zabytkowe dodatki krawieckie – jak każdy przedmiot sprzed stu i więcej lat kryją w sobie dzieje polskiego chałupnictwa. Wyrabiane jako uzupełnienie rozwijającego się przemysłu włókienniczego były dziełem chałupników, często wielodzietnych rodzin żydowskich, później również polskich. Guziki powstawały z muszli wyławianych z pobliskiej Wkry, a także sprowadzanych z innych nadrzecznych miejscowości. Specjalne narzędzia do obróbki muszli jak i same guziki pochodzą ze zbiorów prywatnych.
Odwiedzając Muzeum Szlachty Mazowieckiej warto przyjrzeć się też wystawom stałym. W budynku przy ul. Warszawskiej możemy oglądać przedmioty z życia codziennego zamieszkujących niegdyś Ciechanów rodzin żydowskich. Wielbicieli etnografii z pewnością zainteresuje wystawa prezentująca narzędzia i maszyny używane przez dawnych rzemieślników wiejskich. Dla miłośników sztuki ludowej polecamy wystawę rzeźb drewnianych tworzonych od początku XIX wieku do lat 70-tych XX wieku. Można tu zaobserwować przemiany jakie zachodziły na przestrzeni dziesięcioleci w stylu rzeźbiarskim tzw. świątkarzy.
Do oddziału w Gołotczyźnie powinni wybrać się wszyscy zainteresowani szlachecką przeszłością naszego regionu. Tutaj w ramach wystawy stałej „Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach” prezentowane są obrazy ojca i syna z rodu Ciemniewskich, malarstwo i biżuteria Olgierda Vetesco, a także portrety szlachty polskiej powstałe od XVIII do XX wieku. Dodatkowo można przyjrzeć się ziemiańskim wnętrzom. Dworek Aleksandry Bąkowskiej dysponuje sporym zbiorem mebli, elementów wystroju i przedmiotów codziennego użytku, które dobrze ilustrują życie codzienne polskiego ziemiaństwa w XIX i na początku XX wieku.

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 3 plus 3.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+