przez RR (1 komentarzy)

II Turniej Rycerski w Zamku Książąt Mazowieckich bawił mieszkańców Ciechanowa w dniach 8-9.06.2013r.

II Turniej Rycerski

Dwa dni trwał drugi już turniej rycerski, jaki zorganizowali pasjonaci historii średniowiecznej naszego zamku.
Udało nam się porozmawiać z trakcie imprezy z mocno zabieganym przedstawicielem organizatora, Tomaszem Dudą, Namiestnikiem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej.

Bractwo, które jest jednym z organizatorów nie ogranicza się do tego jednego wydarzenia. Trenuje regularnie. Co tydzień. W okresie zimowym na sali gimnazjum nr 1. W okresie letnim pod zamkiem. Ponieważ zamek jest znowu otwarty dla zwiedzających z pewnością z treningami wrócą też niedługo na zamkowy dziedziniec.

Dość ciekawie muszą wyglądać treningi wojów w strojach średniowiecznych rycerzy na tle nowocześnie odrestaurowanego dziedzińca zamkowego. Zderzenie tradycji z nowoczesnością. Zderzenie, z którego tradycja nie ma szansy wyjść obronną ręką. Niechaj jednak walczy.

Tym bardziej doceniamy inicjatywy takie jak Turniej Rycerski. Tego typu wydarzeń w naszym mieście nigdy dość. Ciechanów, ze swoim Zamkiem Książąt Mazowieckich był ostatnią ostoją średniowiecznej polskości, patrząc w kierunku północnym. To tutaj, na ziemi zawkrzeńskiej przebiegała linia graniczna z terenami krzyżackimi. Te tereny były zawsze mocno zagrożone. Tym mocniej w czasie wielkiej wojny z zakonem krzyżackim.

Na tegorocznej imprezie pojawiło się ponad 50 rycerzy i ponad 100 osób z grup rekonstruktorów.
Średniowiecze, to przecież nie tylko rycerze, zakuci w stal wojownicy, ale także ich giermkowie czy damy dworu, które obserwując zmagania zabiegały o zainteresowanie mężnych rycerzy.
Poszukiwania chłopaka to również częsty powód przyłączania się dziś do braci rekonstruktorskiej młodych dziewcząt. Nic w tym dziwnego, bowiem powszechnie wiadomo, że kobiety poszukują najchętniej właśnie rycerzy w lśniących zbrojach. Najlepiej też na białych koniach. Takich w naszych wybetonowanych miastach raczej nie jest łatwo spotkać.

Zatem młode panie, mężni panowie! Jeśli macie w sobie żyłkę przygody, albo co gorsza zamiłowanie do historii, ciechanowscy rycerze zapraszają.
Spotkania we wszystkie niedziele o godzinie 10:00 na zamku.
Można przyjść, zobaczyć, porozmawiać. A nóż widelec zarazicie się tym bakcylem i zasilicie również swoją osobą grono pasjonatów miecza z grodu nad Łydynią.

Informacje o Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej na ich oficjalnej stronie internetowej http://rycerzeciechanow.pl

Wróć

Komentarze

Skomentował Namiestnik Chorągwi |

Dziękujemy serdecznie za słowa uznania. Postaramy się by kolejne turnieje były jeszcze lepsze, i jak najlepiej promować patriotyzm oraz historię i tradycję ziemi ciechanowskiej. Chciałbym jeszcze dodać że impreza nie odbyła by sie bez wsparcia ze strony Urzędu Miasta Ciechanów oraz Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich za które serdecznie dziękujemy.

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 7 i 1?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+