przez RR (4 komentarzy)

Skok na Kupalnockę?

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że zachodzi swoisty konflikt między imprezami organizowanymi przez dwa Ośrodki kultury (nie przez przypadek małą literą) działające na terenie Ciechanowa i na rzecz jego mieszkańców.
Imprezy organizowane przez PCKiSz są bojkotowane przez miejskich włodarzy. Podobnie w drugą stronę.
Pomijam fakt zarzucanego, słusznie lub nie, upolityczniania tego co winno być ponad prymitywnymi politycznymi podziałami, sfery kulturalnej. Na analizę przyczyn i efektów nie wystarczyłoby zapewne ani mnie chęci w pisaniu ani Wam, drodzy Czytelnicy, cierpliwości w czytaniu. Mnie nie wystarcza już cierpliwości by po raz n-ty tłumaczyć dziecku dlaczego te wydarzenia kulturalne w mieście tak mizerne są.
Mizerne, i owszem, ale dobrze, że zawsze jakiekolwiek są.

 

Powoli zmuszono nas do cieszenia się z tego co jest. Mamy odłożyć zarzuty o bylejakość na półkę z rzeczami nie do przeskoczenia. Tak, mam już całą półkę na ten cel zorganizowaną, a i zastanawiam się nawet czy mi miejsca szybko nie zabraknie.

 

Dionizje, Kupalnocka, kilka wystaw, oddolne inicjatywy czy z rzadka też premiery Witkacego pozwalają na oderwanie od tego co przyziemne, monotonne.
Choć jakość, nawet tych, spada z roku na rok, to bez nich przyjdzie nam bawić się już tylko przy piwie, z grillowanym boczkiem w dłoni i do muzyki Weekend albo innej Dody.

 

Organizuje się to co się sprzeda. Kto by się zastanawiał czy takimi imprezami zubożymy kulturalnie mieszkańców czy nie. Ważniejsze są inne cele.
O ile względy ekonomiczne jeszcze trochę rozumiem, o tyle partyjnych rozgrywek na niwie kulturalnej już strawić nie potrafię.

 

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne są organizowane od 22 lat i to przez cztery miasta z Płn. Mazowsza: Ciechanów, Glinojeck, Płońsk i Serock. Kupalnocka od początku organizowana jest przy wsparciu finansowym samorządów. W tym roku może się jednak nie odbyć, bo w tym roku wsparcia samorządu miasta Ciechanów nie będzie. Prezydent Ciechanowa uzasadnia to następująco: „ze względu na ograniczenia budżetu miasta, w roku bieżącym zmuszeni jesteśmy zrezygnować z udziału w realizacji wielu ważnych i interesujących przedsięwzięć społecznych i kulturalnych […] również XXII  Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Kupalnocka ze względu na brak środków finansowych nie będą mogły być dofinansowane z budżetu miasta”.

 

Pieniądze na finansowanie imprez typu "clown z balonikami" dla kilkunastu dzieciaków na placu z fontanną są oczywiście niezagrożone. Budżet COEK Studio na bezpiecznym poziomie to inauguracja sezonu imprezowego przez grupę Volver też ekstrawagancją zapewne nie jest. Na Kupalnockę jednak pieniędzy nie wystarczy.
Ciekawe podejście do krzewienia kultury w narodzie.

 

No chyba, że chodzi o to, by od niewydolnego samorządu powiatowego organizację tych spotkań "przejąć". Może by tak, skoro nie udało się stworzyć "wspólnego" ośrodka kultury zarządzanego przez miasto oraz nie udało się "przejąć Polonii", nie wspierać organizacji imprez, które na nasz ładniutki deptak czy plac wchodzić próbują? Niech imprezy "powiatowe" będą w budynku dawnego WDK a "nasze" będą na naszym placu i deptaku.

 

Jak trzeba to w kamienicy przy Warszawskiej zorganizujmy swój Dom Kultury przez duże K. Wszystko to nawet gdybyśmy musieli sprawić, że o Kupalnocce przestanie się pisać, a jeśli już, to obowiązkowo przez małe "k". Dla miejskich urzędników strata niewielka, bo to impreza nie "nasza", tylko ich.

 

Żeby nie było wątpliwości.

Akapit powyżej ironią przesiąknięty był i należy go traktować jak drwinę ze sposobu realizacji zadania krzewienia kultury.

 

Poważnie mówiąc, to może już czas, szanowni nieomylni miejscy urzędnicy, by zapytać o zdanie mieszkańców? Może należy brać pod uwagę czego samo miasto potrzebuje?

 

Ciechanów przecież potrzebuje wydarzeń takich jak Kupalnocka czy Dionizje, a nie tylko imprez piwnych na błoniach.

Wróć

Komentarze

Skomentował edy |

No całkiem absurdalny tekst. "Organizuje się to co się sprzeda. Kto by się zastanawiał czy takimi imprezami zubożymy kulturalnie mieszkańców czy nie. " To chyba zarzut bardziej do mieszkańców Ciechanowa, że ich poziom kultury nie dorównuje oczekiwaniom autora artykułu. Szczerze mówiąc to Kupalnocka jakoś nigdy mnie nie pociągała, to znaczy, że mój poziom kultury jest niski. Mam natomiast jedną przewagę nad autorem artykułu, otóż nie ważne co i kto organizuje, bądź nie organizuje, sam potrafię zadbać o rozrywkę dla siebie i nie potrzebuje w tym celu wsparcia ani powiatu ani miasta.

Odpowiedział RR

No całkiem absurdalny tekst. "Organizuje się to co się sprzeda. Kto by się zastanawiał czy takimi imprezami zubożymy kulturalnie mieszkańców czy nie. " To chyba zarzut bardziej do mieszkańców Ciechanowa, że ich poziom kultury nie dorównuje oczekiwaniom autora artykułu.


Obawiam się że zarzut o wygórowany poziom oczekiwań mocno nie trafiony. Bylejakość, o której pozwoliłem sobie napisać jest wszechobecna. Oferta kulturalna miasta czy powiatu i jej jakość to jednak zarzut do wskazanych samorządów, nie uważa Pan?

Szczerze mówiąc to Kupalnocka jakoś nigdy mnie nie pociągała, to znaczy, że mój poziom kultury jest niski. Mam natomiast jedną przewagę nad autorem artykułu, otóż nie ważne co i kto organizuje, bądź nie organizuje, sam potrafię zadbać o rozrywkę dla siebie i nie potrzebuje w tym celu wsparcia ani powiatu ani miasta.


Wsparcia w samym wyborze Pan nie oczekuje? A jest Pan w komfortowej sytuacji i udaje się wybrać cokolwiek?

Tylko pogratulować. Oferta kulturalna jest z roku na rok coraz bardziej nakierowana na tzw. masowego odbiorcę co sprawia, że jej jakość pozostawia wiele do życzenia.

Nie ma znaczenia czy Kupalnocka jest tym co każdego satysfakcjonuje (chyba nie ma nic takiego) jednak rezygnacja z jej wsparcia i organizacji stanowi dość odważny krok w kierunku zubożenia kulturalnego mieszkańców miasta. Co do tego nie ma chyba wątpliwości.

Dlatego uważam, że taka decyzja jest nierozsądna i - jeśli mamy wybierać jedną imprezę w miejsce innej to - decyzja taka winna być poddana pod ocenę (korzystających z tych imprez przecież) mieszkańców.

Skomentował marek zalewski |

Takie sobie trele morele... a niby kto jak nie PiS totalnie upolitycznił swoją ,,powiatowo-polityczną kulturę'' ? Teraz szukacie winnych ? Nawet komentować się nie chce.

Skomentował markotny |

podpisuję się pod słowami Marka Zalewskiego
Powiat szalenie upolitycznił organizowane u siebie imprezy
Wcale mnie nie dziwi, że miasto nie chce dokładać pieniędzy do tego
Szkoda mi jednak Kupalnocki i -jeśli jest taka możliwość- niech miasto przejmie jej organizację
Szkoda, żeby pozbawiać wyborców takiej kulturalnej atrakcji bo się wiejskim politykierom we łbach poprzewracało
Panie Prezydencie, panie Starosto, weźcie się kuźwa do roboty a nie tylko polityczne rozgrywki uskuteczniacie

Skomentował marek zalewski |

Ha ha...przejąć przez miasto Kupalnockę ? Niech PCKiS ruszy do sponsorów...Stowarzyszenie Ludowego Zespołu też powstało i proszę składać wnioski gdzie się ,,da''. Inna sprawa , ze chyba już nikt nie chce dać.
Najlepiej to zaszantażować odezwą do Narodu - DAJCIE bo Kupalnocki nie będzie. Nawiasem mówiąc trochę ta formuła Kupalnocki, tego ,,niby festiwalu'' się już przejadła, to widać , słychać i czuć . Od paru lat robi się to na siłę, żeby udowodnić swoje działanie. Te koncerty przypadkowych gryp ,,złapanych'' na siłę, nie mają nic wspólnego z nazwą Festiwal . Zresztą to samo dotyczy ,,festiwalu'' Dionizje. Ale ...co tam, i tak zrobią co chcą i na próżno nasze gadanie...powodzenia

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 1 plus 8.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+