(0 komentarzy)

Już od wtorku 25 września, mieszkańcy Ciechanowa i okolic, będą mogli podziwiać wystawę rzeźb ludowych, która znajdzie się w Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Wystawa eksponatów Mariana Przedpełskiego

Już od wtorku 25 września, mieszkańcy Ciechanowa i okolic, będą mogli podziwiać wystawę rzeźb ludowych, która znajdzie się w Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Większość eksponatów tworzona była przez mieszkańców północnych terenów ziemi mazowszańskiej. Zbiór dzieł należał do Mariana Przedpełskiego, popularyzatora sztuki i kultury mazowszańskich ziem.
Samego Mariana Przedpełskiego nie sposób określić innym mianem niż człowiek z pasją. Opiekun sztuki ludowej- taki przydomek nadało mu Towarzystwo Naukowe Płockie. W ciągu swego długiego życia, skolekcjonował tak bogaty zbiór eksponatów, że w momencie przekazania go na rzecz instytucji publicznych, wystawa została okrzyknięta mianem daru dla Mazowsza. W skład wystawy wchodzą rzeźby tworzone przez ludność wiejską z terenów Mazowsza Północnego. Moment powstania najstarszych datuje się na I połowę XIX w, najmłodsze zaś pochodzą z lat 70 ubiegłego stulecia. Oglądając wystawę eksponatów Mariana Przedpełskiego możemy zauważyć jak wiele zmian na przestrzeni ponad stu lat dokonało się w sztuce rzeźbiarstwa wiejskiego. Zobaczyć można jak wielki wpływ na popularyzacje rzemiosła artystycznego wśród rodzin wiejskich miały organizacje promujące polską kulturę i folklor.
W Muzeum Szlachty Polskiej można będzie podziwiać rzeźby oraz obrazy. Eksponaty pierwszej kategorii wykonane zostały głównie z drewna. Swoją formą oraz wyglądem bezpośrednio nawiązują do tematyki religijnej. Unikatowe egzemplarze odgrywają niezwykle cenną rolę dla poznawania historii rozwoju sztuki folklorystycznej wśród ludności wiejskiej.  Eksponaty tworzone były przez rzeźbiarzy zwanych świątkarzami. Nazwa ich zawodu, stricte wywodzi się od charakteru dzieł, jakie wykonywali, czyli rzeźb o motywie religijnym. Autorzy dzieł są nieznani. Zbiór Mariana Przedpełskiego uzupełniają egzemplarze wykonane przez członków Ośrodka Sierpeckiego, pochodzące z okresu od 30 do 50 lat ubiegłego wieku.

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 1 plus 7.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to: