przez RR (0 komentarzy)

Wielka europejska inicjatywa obywatelska

Nie dla pakietu klimatycznego

Wzrastające ceny enargii od stycznia to już norma. W latach kolejnych wcale nie będzie inaczej. Według inicjatorów akcji społecznej będzie pod tym względem zdecydowanie gorzej. To za sprawą niekorzystnego również dla Polski pakietu energetyczno-klimatycznego. Ceny energii w Polsce od roku 2013 wzrosnąć mogą o 30-40%, a w dalszej perspektywie nawet o 60-80%. Konsekwencje wprowadzenia Pakietu Klimatycznego dla Polski, a także części innych krajów Unii są bardzo groźne. Polska gospodarka będzie się rozwijać wyłącznie wtedy, gdy będzie miała dostęp do energii, wytwarzanej najlepiej z naszych własnych, krajowych zasobów, energii - pewnej i niedrogiej. Pakiet energetyczno-klimatyczny zmusza państwa UE do redukcji emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych oraz ustanawia system pozwoleń na emisję gazów. Podejmowane działania będą bardzo kosztowne, a jednocześnie pozostaną bez znaczenia dla globalnej emisji gazów cieplarnianych, już bowiem dzisiaj obserwujemy przenoszenie się przemysłu z Europy do krajów, w których takie ograniczenia nie obowiązują.

W inicjatywie uczestniczą przedstawiciele z 6 krajów Unii Europejskiej: Austrii, Czech, Danii Grecji, Litwy i Wielkiej Brytanii. Celem inicjatywy jest zebranie 1 miliona podpisów, aby rozpocząć przed Komisją Europejską (KE) procedurę zawieszenia szkodliwego dla naszej gospodarki Pakietu Energetyczno-Klimatycznego.
W Polsce inicjatorem akcji są politycy Solidarnej Polski. Akcja ma na celu zorganizowanie referendum europejskiego, w którym Europejczycy zdecydują, czy zawiesić pakiet klimatyczny.

W referendum należy zapytać Europejczyków, czy chcą zawiesić realizację pakietu klimatycznego do 2020 roku. Polska ma być prekursorem wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego w Europie. Traktat Lizboński daje krajom UE od 2012 roku możliwość przeprowadzania ogólnoeuropejskiego referendum. Celem akcji jest zebranie miliona podpisów w 7 krajach UE. To pierwsze w historii Europy takie referendum i działanie bez precedensu w UE. Nikt nigdy wcześniej nie zdecydował się skorzystać z tego nowego instrumentu w ramach UE.

Celem nadrzędnym jest zawieszenie pakietu klimatycznego. Wprowadzenie pakietu oznacza wzrost kosztów energii elektrycznej od 2013 r., co będzie oznaczało gwałtowny wzrost innych cen i pogorszenie warunków życia, zwłaszcza najbiedniejszych Polaków. Pakiet będzie też miał kolosalne konsekwencje dla polskiej gospodarki, bazującej na węglu.

Według inicjatorów akcji unijny pakiet klimatyczno-energetyczny zawiera rozwiązania zabójcze dla polskiej gospodarki i dla polskiego społeczeństwa. Nasz kraj oraz inne państwa tzw. nowej Unii będą ofiarami tych rozwiązań.

Główne cele:

  1. Zatrzymanie polityki klimatycznej UE marnotrawiącej setki miliardów euro na nieefektywne jednostronne działania klimatyczne w dobie kryzysu ekonomicznego.
  2. Zatrzymanie ?carbon leakage? ? eksportu miejsc pracy i przedsiębiorstw do krajów rozwijających się, gdzie nie istnieją regulacje klimatyczne.
  3. Obniżenie cen paliw i energii, zwiększenie zatrudnienia i zmniejszenie ?nędzy energetycznej?, co zwiększy spójność społeczną i zmniejszy wykluczenie społeczne.
  4. Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez umożliwienie państwom członkowskim używania ich własnych zasobów energetycznych.

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 8 i 5?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+