Co tydzień afera

przez RR (0 komentarzy)

Fundusz stoi na straży pieniędzy, które mają finansować rzeczywiste świadczenia dla pacjentów, tu nie ma miejsca na nadużycia

Rozmowa telefoniczna z pracownikiem NFZ na temat nieprawidłowości w rozliczeniach ciechanowskiego CARITAS przybrała dość nietypowy obrót. Z iście typowej wymiany informacji przekształciła się w dość dokładny opis nieprawidłowości jakie pojawiają się w rozliczeniach z Funduszem i sankcjach jakie Fundusz w stosunku do świadczeniodawców i aptek wyciąga z tego tytułu.
"Średnio tydzień mija od wykrycia jednej do pojawienia się śladów nowej "afery" związanej z uszczuplaniem finansów NFZ - tak poinformował nas chcący zachować anonimowość pracownik Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nieprawidłowości wykrywane są na bierząco i niemal co chwila, jednak wiekszość powodowana jest nieznajomością przepisów czy czasami wręcz aż dziecinną nonszalancją w ich stosowaniu. To się naturalnie z roku na rok zmienia na korzyść, jednak do dzisiaj wychodzą "perełki" sprzed lat, które pokazują jak z NFZ wyprowadzane były a częstokroć nadal są naprawdę grube sumy. Mamy niechlubnych rekordzistów w tym zakresie i Caritas niestety nie należy tu nawet do ścisłej czołówki w tym regionie" - śmieje się do słuchawki nasz rozmówca.
"Duże pieniądze odzyskujemy w trakcie kontroli poprawności realizacji recept refundowanych, jaką przeprowadzamy praktycznie w sposób ciągły. W oddziale oczywiście mamy prężnie działające wydziały ale i w każdej z naszych delegatur jest grupa osób odpowiedzialna za tę weryfikację. To tu najszybciej wyłapujemy nieprawidlowości na szerszą skalę."
"Przeprowadzając kontrole mamy świadomość że możmy nie znaleźć nieprawidłowości od razu. To nie jest problem. Świadczeniodawca i apteka muszą swoje zadania realizować zgodnie z obowiązującym prawem. Mamy stać na straży pieniędzy jakie mają finansować rzeczywiste świadczenia dla pacjentów, dlatego wszelkie nadużycia są i będą eliminowane."
Na pytanie czy sytuacja z rozliczeniami Caritas w ostatnim czasie się poprawiła nasz rozmówca nie chciał udzielać informacji. Skomentował jedynie brak aktu oskarżenia przeciwko dyrektorowi Caritas Diecezji Płockiej.
"No cóż ... widocznie odpowiedzialność duchownych za przestępstwa jest inna".

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 6 plus 6.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+