Mała czarna

przez RR (1 komentarzy)

Od kilku wieków na naszych stołach

Jeden z najpopularniejszych trunków ówczesnych czasów to kawa. Znana była już przed kilkoma wiekami, jednak teraz zdobywa ogromną popularność i staje się tematem do poważnej dyskusji na temat zdrowia. Zdania są podzielone, część znawców twierdzi, iż kawa posiada nie tylko walory smakowe ale i zdrowotne, inni podkreślają jej negatywny wpływ na ludzki organizm.
Wiadomo, że zawiera kofeinę, pobudzającą organizm, ale i uzależniającą. W małych dawkach nie ma znaczenia szkodliwego, jednak w postaci kilku czy kilkunastu filiżanek dziennie może przyczynić się do powstania wrzodów na żołądku. Należy wziąć pod uwagę także rodzaje i sposób parzenia kawy.
Zatem kiedy nie szkodzi? Najmniej niekorzystny wpływ na organizm ma kawa z ekspresu, przygotowywana w odpowiedniej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem.
Ujemną stroną kawy sypanej jest to, iż fusy znajdujące się w filiżance trafiają do przewodu pokarmowego osadzając się w płucach i nerkach.
O dziwo, największym wrogiem człowieka jest tak zwana kawa rozpuszczalna zawierająca liczne związki toksyczne. Należy jej unikać.
Odkryty został także wpływ kawy na naszą cerę i jeżeli spożywa się ją w dużych ilościach (powyżej trzech filiżanek dziennie) powoduje starzenie się skóry.
Zwolennicy tego napoju podczas zakupów powinni zwrócić uwagę na jakość i skład. Na rynku oferowane są kawy smakowe oraz mieszanki z mlekiem i cukrem przygotowane do szybkiego przyrządzenia. Zawierają niestety nieporządane związki chemiczne.
Reasumując, kawa ma negatywny wpływ na organizm, jeżeli będzie spożywana przez dłuższy czas w niedozwolonych ilościach i o złym składzie. Efekty jej działania mogą być widoczne po wielu latach, gdy nikt nie będzie się tego spodziewać.
Ktoś z "kawoszy" dał się przekonać?
Tak myslałem ;)

Wróć

Komentarze

Skomentował Izabella Sobolewska |

No jaką by kawa nie była czy dobra czy zła. Ją nie wyobrażam sobie dnia bez kawy. Jeśli nie wypije kawy porannej od razu ból głowy niesamowity rozdraźnienie i bez kija nie podchodz

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 7 plus 9.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+